Incredibil ce i-a spus Simona Halep lui Ons Jabeur la fileu, după meciul de la Madrid! Lecția primită de adversara româncei | GALERIE FOTO

Simona Halep (România, 21 WTA) a făcut un gest superb la finalul meciului cu Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA), oferindu-i o lecție de fair-play adversarei sale.

Ons Jabeur a făcut o declarație provocatoare înaintea meciului cu Simona Halep, scor 6-3, 6-2 în sferturi la Madrid, însă românca nu îi poartă resentimente adversarei, ba dimpotrivă.

Halep i-a urat lui Jabeur să câștige turneul de la Madrid, în momentul în care cele două s-au întâlnit la fileu, în arena centrală „Manolo Santana”, pentru tradiționalul salut.

Simona Halep i-a oferit o lecție de fair-play lui Ons Jabeur! După ce tunisianca le-a cerut spectatorilor de la Madrid să nu o încurajeze pe româncă în meciul din sferturi, Simona Halep a făcut un gest de mare campioană: „Sper să câștigi turneul! Meriți asta!”, i-a spus Halep lui Jabeur, cea care a egalat scorul întâlnirilor directe cu constănțeanca, 2-2.

Ons Jabeur a reușit un meci fenomenal și a eliminat-o pe Simona Halep după o oră și 9 minute de joc! Scurtele executate de Jabeur i-au dat mari bătăi de cap lui Halep, care a fost destabilizată de ocupanta locului 10 WTA prin ruperile de ritm senzaționale! Pentru Simona urmează turneul de la Roma, săptămâna viitoare.

Ons Jabeur le-a cerut spectatorilor de la Madrid să nu o încurajeze pe Simona Halep

Ons Jabeur a făcut un gest mai rar întâlnit în sportul alb și le-a cerut spectatorilor de la Madrid să nu o încurajeze pe Simona Halep în meciul din sferturile de finală! Halep este dublă campioană la Madrid, cucerind trofeul la edițiile din 2016 și 2017.

„Vreau să vă reamintesc că Simona a câștigat împotriva Paulei Badosa, care este din Spania, așa că dacă o voi întâlni pe Simona,trebuie să mă susțineți pe mine!”, a fost mesajul incredibil al tunisiencei, înaintea partidei cu Simona Halep.

Publicat: 04 05. 2022, 15:13
Actualizat: 04 05. 2022, 15:16