Încă un șoc la Roland Garros! A 4-a favorită a turneului feminin, eliminată în turul secund | VIDEO

Maria Sakkari (GRE) during the day two of he Roland-Garros Open tennis tournament in Paris, France, on May 22, 2022. 2022 French Open - Day One, Paris, France - 22 May 2022,Image: 693872799, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Încă o surpriză uriașă a avut loc în cadrul turneului feminin de la Roland Garros: Maria Sakkari, a patra favorită a competiției, a fost eliminată în turul al doilea.

După ce Barbora Krejcikova (Cehia, cap de serie numărul 2) și Ons Jabeur (Tunisia, cap de serie numărul 6) au pierdut încă din primul tur, Maria Sakkari (Grecia, cap de serie numărul 4) s-a oprit în manșa secundă la Roland Garros

Sakkari a fost învinsă miercuri de Karolina Muchova (Cehia, 81 WTA), scor 7-6(5), 7-6(4). Înfrângerea suferită de grecoaică este cu atât mai surprinzătoare cu cât Muchova a avut rezultate modeste în sezonul de zgură: a pierdut în turul doi la Madrid și în runda inaugurală la Roma.

Încă un șoc la Roland Garros! Maria Sakkari, a 4-a favorită a turneului feminin, eliminată în turul secund

Maria Sakkari, semifinalistă la ediția de anul trecut a turneului de la Roland Garros, a pierdut neașteptat în turul secund din 2022! Meciul cu Karolina Muchova a avut o desfășurare destul de ciudată: Sakkari a fost condusă cu break atât în primul set, cât și în al doilea, a revenit și a trimis ambele acte în tie-break, dar a pierdut de fiecare dată. După două ore și 30 de minute de luptă, Muchova a produs surpriza și s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros: 7-6(5), 7-6(4). Jucătoarea din Cehia se va duela în faza următoare cu Amanda Anisimova (SUA, favorită 27).

Tot miercuri a părăsit Grand Slam-ul parizian și Emma Răducanu, sportiva de origine română fiind învinsă de Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 47 WTA), scor 6-3, 1-6, 1-6! Toate marile surprize de până acum au avut loc pe jumătatea inferioară de tablou! În schimb, favoritele merg ceas pe partea de tablou a Simonei Halep! Atât Jelena Ostapenko (Letonia, 13 WTA), posibila adversară a Simonei din turul al treilea, cât și Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA), potențiala adversară a româncei din optimi, sunt calificate în turul al doilea.

Publicat: 25 05. 2022, 17:55