Încă o surpriză la Wimbledon. Perechea Tecău/Rojer, deținătoarea titlului, a fost eliminată în primul tur

Perechea româno-olandeză formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, deținătoarea titlului, a pierdut, joi, scor 2-6, 6-7, meciul disputat cu perechea Jonathan Marray/Adil Shamasdin în primul tur al turneului de la Wimbledon, dotat cu premii totale în valoare de 34,140,000 de euro.

Partida dintre cele două perechi a dura o oră și 18 minute. În primul set, cele două perechi au mers cap la cap până la scorul de 3-2 pentru dublul format din Jonathan Marray și Adil Shamasdin, când aceștia au reușit să câștige contra serviciului. Perechea canadiano-britanică a continuat seria bună, reușind să-și facă serviciul, pentru ca, în final, să reușească să-și adjudece primul set, scor 6-2, după un nou break.

Actul secund s-a dovedit a fi foarte echilibrat, cele două perechi reușind să-și câștige propriul serviciu pe toată durata celor 12 game-uri. La scorul de 6-6, s-a intrat în tiebreak. Acolo, perechea româno-olandeză a reușit să-și câștige serviciul de doar trei ori.

Astfel, campionii ediției de anul trecut de la Wimbledon părăsesc competiția încă din primul tur. În turul următor, perechea Jonathan Marray/Adil Shamasdin va întâlni dublul german format din Dustin Brown, locul 85 în clasamentul ATP, și Jan-Lennard Struff, ocupantul locului 86 ATP.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 30 06. 2016, 21:00
Actualizat: 30 06. 2016, 21:01