O nouă gafă incredibilă de arbitraj în tenis! Grecului Stefanos Tsitsipas i-a fost luat punctul pe nedrept la Barcelona, apoi a pierdut setul: „Avem nevoie de VAR!” VIDEO

Greșelile arbitrilor continuă în circuitul ATP! Stefanos Tsitsipas (Grecia, 5 ATP) a pierdut un punct crucial pe nedrept, în timpul semifinalei cu Lorenzo Musetti (Italia, 20 WTA) de la Barcelona.

Culmea, o altă gafă uriașă de arbitraj a fost făcută tot la un meci disputat de Lorenzo Musetti, săptămâna trecută, când cel dezavantajat a fost Novak Djokovic.

Stefanos Tsitsipas a ratat o minge de meci la scorul de 6-4, 5-4, apoi avea să piardă setul secund, în urma unei greșeli incredibile de arbitraj. În ultimul game al actului al doilea, Tsitsipas a reușit un vole câștigător, dar arbitrul i-a luat pe nedrept punctul grecului, considerând că acesta a atins mingea de două ori.

Reluările au arătat că lovitura lui Tsitsipas a fost perfect regulamentară. Grecul a protestat, însă nu l-a putut îndupleca pe arbitrul spaniol Nacho Forcadell. Stefanos a depășit momentul și a câștigat până la urmă partida cu Lorenzo Musetti, scor 6-4, 5-7, 6-3, calificându-se în finala turneului ATP 500 de la Barcelona.

Având în vedere că gafele de arbitraj s-au înmulțit în circuitul ATP, jurnalistul american Ben Rothenberg solicită implementarea sistemului de arbitraj video (VAR) și în tenis: „Da, tenisul are nevoie de un sistem video pentru a fi disponibil oficialilor. Nu există nicio scuză pentru astfel de greșeli, iar sistemul nu ar fi folosit atât de des încât să încetinească jocul”, a opinat jurnalistul de la New York Times.

Novak Djokovic a fost furat și el de arbitru săptămâna trecută

Și liderului mondial Novak Djokovic i-a fost furat un punct important în timpul meciului cu Lorenzo Musetti, pierdut de sârb, săptămâna trecută, în optimile turneului Masters de la Monte Carlo, scor 6-4, 5-7, 4-6.

La scorul de 6-4, 4-3 pentru Novak Djokovic, adversarul acestuia a trimis mingea în aut, dar arbitra de scaun și arbitrul de linie nu au putut identifica urma. În ciuda protestelor lui „Nole”, arbitra Aurelie Tourte i-a acordat punctul lui Musetti, dar pe reluare s-a văzut că s-a înșelat.

Novak a pierdut apoi și game-ul, iar Lorenzo Musetti a întors rezultatul, provocându-i sârbului o înfrângere dureroasă. Djokovic a fost extrem de supărat la conferința de presă de la Monte Carlo, organizată după înfrângerea cu Lorenzo Musetti: „Nu cred că e o catastrofă, dar mă simt prost pentru că am pierdut meciul. Asta e tot. Felicitări adversarului meu. Merg înainte. Mă simt îngrozitor după un asemenea meci, sincer. Dar felicitări, a fost tare în momentele importante și asta e”, a declarat liderul ATP.

Publicat: 22 04. 2023, 19:28
Actualizat: 22 04. 2023, 19:31