Impresionant: 86 de ași într-un singur meci la Wimbledon. Feliciano Lopez este omul zilei în capitala Angliei, după o victorie de colecție

• Feliciano Lopez a confirmat forma excelentă în care se află și s-a calificat în optimile de finală de la Wimbledon, după un meci care s-a transformat într-un duel al așilor. Ibericul a trecut de John Isner, scor 6-7(8), 7-6(6), 7-6(3), 7-5, într-o partidă care a adunat un număr impresionant de servicii direct câștigătoare: 86.

Ajuns la 32 de ani, Feliciano Lopez se află de câteva săptămâni într-o formă de excepție. La o vârstă în care mulți tenismani decid să se retragă, spaniolul etalează un joc extrem de spectaculos, poate cel mai bun din întreaga carieră, dovadă în acest sens stând cele 12 partide câștigate din ultimele 13 disputate. La Queen’s, înainte de Wimbledon, Lopez a fost stopat abia în finală, extrem de greu, de Grigor Dimitrov, însă acest lucru nu l-a descurajat.

S-a mobilizat exemplar pentru turneul de la All England Lawn Tennis and Croquet Club și, deși a avut parte de un sfert de tablou complicat, și-a făcut loc între ultimii 16. Astăzi, ibericul a trecut după un meci maraton, de John Isner, al cărui serviciu este redutabil, mai ales pe o suprafață atât de rapidă ca iarba. Deși adversarul a servit 52 de ași, Lopez (care la rândul lui a trimis un număr mare de servicii direct câștigătoare – 34) a rămas calm și a gestionat excelent finalurile de set.

2 duble greșeli a comis fiecare dintre jucători în disputa de astăzi

În optimi pe Feliciano Lopez îl așteaptă un alt adversar dificil: Stan Wawrinka – câștigătorul de la Australian Open 2014 – pare să fi trecut peste perioada neagră din sezonul de zgură și evoluează din nou aproape de nivelul optim. Elvețianul a trecut fără probleme, scor 6-3, 6-3, 6-4 de uzbecul Denis Istomin.

3 sferturi de finală are în palmares Feliciano Lopez la Wimbledon – 2005 (învins de Hewitt), 2008 (a pierdut la Safin) și 2011 (înfrângere în fața lui Murray)

3-2 este scorul întâlnirilor directe dintre Wawrinka și Lopez, cu mențiunea că aceasta va fi prima confruntare a celor doi pe iarbă

112 este recordul de ași din istoria circuitului masculin și îi aparține lui John Isner. În 2010, la Wimbledon, americanul și Nicolas Mahut au dat o reprezentație care a intrat în istoria sportului. Partida lor, cea mai lungă din toate timpruile, încheiată cu 70-68 în setul decisiv în favoarea sportivului de peste Ocean, s-a întins pe durata a 11 ore. La rândul său, francezul Mahut a servit în acel meci un număr impresionant de ași, 103. De altfel, cei doi dețin primele două performanțe în privința serviciilor direct câștigătoare într-un meci de tenis.