IMAGINEA ZILEI | „Nu mai pot, nu mai pot!”. Cum arătau picioarele Monicăi Niculescu la finalul meciului câștigat cu Ana Bogdan

Corespondentul Adevărul la New York, jurnalistul Iulian Anghel, a surprins o imagine cât o mie de cuvinte la finalul partidei din turul al doilea, dintre româncele Monica Niculescu și Ana Bogdan, 6-2, 3-6, 6-3. În meciul din faza secundă a celui de-al patrulea turneu de Mare Șlem al anului, eleva lui Călin Ciorbagiu a suferit pe toată durata partidei din cauza pantofilor sport pe care i-a purtat.

„Programat pe terenul 7 al complexului de la Flushing Meadows, meciul a durat două ore și 24 de minute și s-a terminat cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3 pentru Monica Niculescu. Aceasta a fost la un pas să abandoneze în setul decisiv, la scorul de 2-2, din cauza unor dureri insuportabile cauzate de încălțări. Vizibil deranjată de bătături pe care i le-au creat acestea, Monica s-a uitat de câteva ori la antrenorul ei, spunând: „Nu mai pot, nu mai pot!”. Călin Ciorbagiu, care o pregătește de ani buni, a îndemnat-o să tragă de ea și să ducă meciul pănă la capăt și după intervenția medicului, care a adus o pauză de câteva minute bune, Niculescu a reluat partida și pănă la urmă s-a impus, grație atât stilului ei, destul de greu de contracarat, bazat numai pe slice-uri, cât și experienței superioare”, a scris Iulian Anghel. Monica Niculescu o va întâlni în turul al treilea pe Jeniffer Brady din Statele Unite, locul 91 WTA.