IMAGINEA ZILEI | Încă o schimbare „marca Darren”: profesorul Cahill o învață pe Simona Halep să urmărească și alte meciuri din circuit. I-a propus un super-duel

Darren Cahill continuă să lucreze cu Simona Halep și să o determine să facă schimbări și în afara terenului de tenis.

Apariție rarisimă a Simonei Halep în tribunele turneului de la Cincinnati. A doua jucătoare a lumii, cea care admitea că nu prea are chef să meargă la alte meciuri de tenis atunci când și-a încheiat propria evoluție, a schimbat puțin rutina după conferința de presă de la capătul partidei cu Johanna Konta, din sferturile de finală de la Cincinnati. Alături de antrenorul ei, Darren Cahill, Simona a luat loc în tribună, pentru ultimul meci al zilei – dintre Rafael Nadal, spaniolul care va reveni pe prima poziție în clasamentul ATP de luni, și Nick Kyrgios.

Camerele de luat vederi i-au reperat rapid, iar imaginile au arătat un dialog intens între cei doi.

Nick Kyrgios (23 ATP) a produs marea surpriză în sferturile de finală ale turneului Masters 1.000 de la Cincinnati, învingându-l vineri noapte pe Rafael Nadal, în doar o oră și 21 de minute, scor 6-2, 7-5. Australianul a produs super-lovituri și a dominat partida (27-16 raportul la winners), în timp ce ibericul a ratat nepermis de mult (26 de erori neforțate). Sfertul de finală care a completat distribuția semifinalelor masculine a oferit și un exemplu clar de cum nu trebuie să te comporți pe terenul de tenis.

• Simona Halep (2 WTA) va juca sâmbătă seară, nu înainte de ora 23:00 (ora României), semifinala a doua a turneului Premier 5 de la Cincinnati, împotriva americancei Sloane Stephens (151 WTA). A șaptea partidă directă dintre cele două jucătoare pornește de la scorul de 4-2 la general pentru româncă, este transmisă în direct pe DigiSport și poate fi urmărită în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro.
  • Grigor Dimitrov (11 ATP) este acum cel mai bine clasat jucător rămas în cursa pentru trofeu, la Cincinnati. Favoritul 7 pe tabloul ultimului turneu Masters 1000 de pe tărâm american  îl va avea ca adversar pentru un loc în finală pe americanul John Isner (cap de serie 14).
  • În semifinala a doua se întâlnesc doi jucători din afara listei capilor de serie – Nick Kyrgios și David Ferrer.

Publicat: 19 08. 2017, 11:27
Actualizat: 19 08. 2017, 11:28