Iga Swiatek, mesaj pentru Simona Halep, după meciul de la Roland Garros: „Încă sunt uimită!”

Winner Poland's Iga Swiatek (R) is congratlated by Romania's Simona Halep at the end of their women's singles fourth round tennis match on Day 8 of The Roland Garros 2020 French Open tennis tournament in Paris on October 4, 2020.,Image: 561397056, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Iga Swiatek (19 ani, locul 53 WTA) a eliminat-o pe Simona Halep (29 de ani, locul 2 WTA), în faza optimilor de finală ale turneului de la Roland Garros, însă a ținut să îi mulțumească româncei pentru un meci „exploziv”.

Iga Swiatek s-a impus categoric în fața fostului lider mondial, cu scorul de 6-1, 6-2, după o oră și zece minute de joc, la Paris. A fost cea mai drastică înfrângere pentru Simona Halep în ultimii trei ani. Sportiva noastră nu a mai pierdut la o diferență de cel puțin 9 game-uri din 25 octombrie 2017, atunci când a fost învinsă cu 6-0, 6-2 în grupele Turneului Campioanelor.

Iga Switek, mesaj pentru Simona Halep

La scurt timp după calificarea în sferturile de finală, tânăra jucătoare din Polonia a postat pe rețelele sociale un mesaj în care îi mulțumește Simonei Halep pentru meciul incredibil de la Roland Garros.

„Lecție învățată… Nici măcar nu pot să descriu sentimentul. A fost incredibil și sunt încă puțin uimită. Mulțumesc, Simona Halep, pentru meci!”, a scris Iga Swiatek, pe contul său de Instagram.

În sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, Iga Swiatek o va întâlni pe italianca Martina Trevisan (26 de ani, locul 159 WTA), care a oferit și ea o surpriză la Paris. Aceasta a învins-o pe olandeza Kiki Bertens (28 de ani, locul 8 WTA), cu scorul de 6-4, 6-4.

Reacția Simonei Halep, după eșecul de la Roland Garros

„A fost un an fantastic, cu toate greutățile pe care le-am avut, nu vreau să ruinez totul doar pentru un meci. Desigur, nu este ușor de acceptat, dar sunt obișnuită cu momentele dificile, așa că voi mânca o ciocolată și sper ca mâine să fiu mai bine. Ea a jucat excepțional, a fost peste tot, a lovit puternic, a fost meciul ei”, a declarat Simona Halep, la conferința de presă, de după meciul cu Iga Swiatek.

Publicat: 05 10. 2020, 13:30
Actualizat: 05 10. 2020, 13:35