Iga Swiatek, la un pas de o accidentare horror în meciul cu Simona Halep de la Indian Wells! Cum a reacționat „Simo” când și-a văzut adversara prăbușită pe teren | VIDEO

Iga Swiatek (Polonia, 4 WTA) a învins-o pe Simona Halep (România, 26 WTA) cu scorul de 7-6(6), 6-4, dar poloneza a tras o sperietură zdravănă.

După ce s-a impus dramatic sâmbătă dimineață, în primul set al confruntării cu Simona Halep din semifinalele Indian Wells, Iga Swiatek a fost la un pas de o accidentare horror.

Cuprinsă de un val de adrenalină, în condițiile în care a câștigat primul act după ce a salvat două mingi de set, Swiatek a fost mult prea energică în startul setului secund.

Iga Swiatek s-a dezechilibrat după un lung schimb de mingi cu Simona Halep, iar poloneza și-a speriat fanii cu o căzătură urâtă! Swiatek s-a năpustit efectiv atacând fileul, dar nu s-a putut opri la timp, prăbușindu-se peste plasă. În acel moment, Halep a dat dovadă de fair-play și s-a apropiat de Swiatek pentru a se asigura că aceasta nu a pățit nimic grav.

Iga s-a ales cu câteva julituri, dar s-a ridicat repede, făcându-i semn Simonei că totul este în regulă. Dacă adversara ei a evitat accidentarea, Simona Halep s-a confruntat cu probleme fizice după ce s-a întins după o minge trimisă de poloneză. Românca a solicitat time out medical la scorul de 6-7, 1-2, fiindu-i bandajată coapsa.

Iga Swiatek a scăpat de o accidentare gravă, în timp ce Simona Halep a primit îngrijiri medicale

După ce a primit îngrijiri medicale, Simona Halep s-a întors pe teren cu un bandaj imens la picior! În pofida problemelor fizice, ea a revenit spectaculos și a condus cu 4-2 în setul al doilea.

Dar Iga și-a recăpătat agresivitatea, adjudecându-și o serie de patru game-uri consecutive și inclusiv meciul, scor 7-6(6), 6-4. Swiatek și-a asigurat un premiu de 646.110 dolari grație calificării în finala de la Indian Wells, în timp ce Halep se consolează cu un cec de 343.985 de dolari.

Publicat: 19 03. 2022, 07:45