Iga Swiatek e în finala Roland Garros 2020! Jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep scrie istorie

Iga Swiatek își continuă visul la Roland Garros, calificându-se joi în finala turneului de Grand Slam parizian, după o nouă victorie impresionantă, scor 6-2, 6-1 cu Nadia Podoroska (Argentina, 131 WTA).

Nimeni nu îi stă în față polonezei Swiatek la Roland Garros 2020! Killerița”din optimi a Simonei Halep a ajuns pentru prima oară în carieră într-o finală de Grand Slam, fără să piardă vreun set în cele 6 meciuri disputate la Paris.

Iga Swiatek atinge finala de la Roland Garros după o nouă victorie impresionantă: a cedat numai trei game-uri cu Nadia Podoroska

Iga Swiatek a distrus-o” și pe Nadia Podoroska, o altă surpriză frumoasă de la Roland Garros 2020. Podoroska, singura semifinalistă din istoria turneului venită din calificări, nu i-a putut face față însă puternicei Swiatek, care s-a impus într-o oră și 12 minute. Prin același tenis ofensiv cu care ne-a obișnuit, Iga a defilat pe arena Philippe Chatrier, reușind 23 de lovituri direct câștigătoare. Nadia n-a impresionat la acest capitol și a făcut doar 6 mingi câștigătoare. A fost egalitate doar în dreptul greșelilor neprovocate, ambele sportive ajungând la borna 20. Poloneza în vârstă de doar 19 ani a realizat un break rapid și a dictat ritmul până la final. Podoroska (23 de ani) a reușit un singur game pe serviciul advers, la scorul de 2-6, 0-4, când conturile erau practic încheiate.

De-a dreptul remarcabil este faptul că Swiatek a repetat performanța senzațională reușită contra lui Halep, căreia i-a lăsat tot 3 game-uri duminică, scor 6-1, 6-2. De asemenea, noua jucătoare minune” a tenisului s-a impus categoric și în sferturile de finală: 6-3, 6-1 cu Martina Trevisan. Bineînțeles că Iga a dat inclusiv o lovitură financiară datorită rezultatelor obținute pe zgura pariziană, asigurându-și un cec în valoare de 800.000 de euro. Ea o așteaptă în finală pe câștigătoarea partidei dintre Sofia Kenin (favorită 4) și Petra Kvitova (favorită 7), care se va decide în direct la Eurosport. Iga Swiatek a făcut un salt formidabil și în ierarhia WTA, urcând 30 de poziții în clasamentul live, până pe 24 WTA.

Publicat: 08 10. 2020, 17:29
Actualizat: 08 10. 2020, 18:00