Hoțul strigă hoții!? Caroline Wozniacki, în mijlocul unui scandal uriaș după ce a atacat-o pe Simona Halep! Daneza e acuzată că a încercat să trișeze la Miami: „Ar trebui interzisă de WTA”

Caroline Wozniacki (Danemarca, 129 WTA) e acuzată că a încercat să trișeze la meciul cu Anhelina Kalinina (Ucraina, 36 WTA), scor 7-5, 5-7, 4-6 în turul secund la Miami Open.

La puțin timp după ce a atacat-o pe Simona Halep pentru că a jucat la Miami în baza unui wild card, Caroline Wozniacki se află în mijlocul unei noi controverse.

Wozniacki a fost acuzată de mai mulți fani că s-a prefăcut accidentată în timpul duelului cu Kalinina, pentru a o scoate din ritm pe ucraineancă. Daneza a pierdut în mod incredibil după ce a condus cu set și 5-2, irosind și o minge de meci.

Hoțul strigă hoții? Caroline Wozniacki, în mijlocul unui scandal uriaș după ce a atacat-o pe Simona Halep! Daneza e acuzată că a încercat să trișeze la Miami: „Ar trebui interzisă de WTA”

Caroline Wozniacki a fost acuzată în dese rânduri că solicită time-out-uri medicale în timpul meciurilor pentru a-și destabiliza adversarele, iar un nou episod care le-a dat apă la moară contestatarilor danezei s-a petrecut vineri seară.

Wozniacki a avut meciul în mână, iar după ce Anhelina Kalinina a întors scorul, fostul lider WTA a luat o decizie controversată. Caroline a solicitat îngrijiri medicale, la 3-2 pentru ucraineancă în setul decisiv.

Mulți nu au crezut-o pe Caroline Wozniacki că e accidentată, acuzând-o că încearcă să trișeze: Wozniacki cere un time-out medical fals”, Ar trebui interzisă de WTA pentru că cere mereu pauze medicale când pierde”, sau E o trișoare, are nevoie de 20 de time-out-uri medicale pentru a câștiga un meci”, au fost reacțiile dure ale internauților, pe platforma X.

Caroline Wozniacki a apelat la tertipuri și într-un meci cu Simona Halep

Caroline Wozniacki a făcut-o trișoare pe Simona Halep, dar vorba românească hoțul strigă hoții” s-ar putea să i se potrivească danezei. Wozniacki. Nu este prima oară când rivala Simonei folosește tertipuri pentru a-și scoate din ritm adversarea, ea făcând acest lucru chiar într-un meci cu românca.

S-a întâmplat în finala de la Australian Open 2018, când Simona Halep conducea cu break în setul decisiv, la 4-3! Caroline Wozniacki a solicitat îngrijiri medicale, iar pauza de accidentare a scos-o din ritm pe contănțeancă. După reluarea partidei, Wozniacki a zburat” pe teren, adjudecându-și ultimele trei game-uri, scor 7-6(2), 3-6, 6-4.

La final, Simona i-a reproșat Carolinei că a avut o atitudine lipsită de fair-play: „Au fost cinci, șase minute care m-au scos din ritm. Am simțit oboseala mult mai mult după acele minute. Nu știu, poate a fost în mintea mea. Oricum, fizic n-am mai putut deloc. Nu, eu nu o să fac niciodată așa! Eu când o să am nevoie la toaletă sau o să vreau să mă schimb, o să mă duc. Nu fac chestii de acest gen pentru că până acum am ajuns numărul 1 mondial fără să fac astfel de lucruri și consider că, dacă va veni ziua să câștig un Grand Slam, o să-l câștig la fel!”, spunea Simona Halep.

Publicat: 22 03. 2024, 18:37
Actualizat: 22 03. 2024, 18:45