Horia Tecău și Kevin Krawietz s-au calificat în optimi la Roland Garros! Victorie și pentru echipa Monica Niculescu/Jelena Ostapenko

Echipa româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după o victorie clară, scor 6-3, 6-2 cu Yen-Hsun Lu/Yoshihito Nishioka (Taipei/Japonia). Tot în optimi, la dublu feminin, au acces Monica Niculescu (România) și Jelena Ostapenko (Letonia), scor 6-1, 6-2 cu Nao Hibino/Oksana Kalashnikova (Japonia/Georgia).

Horia Tecău și Kevin Krawietz au reușit o victorie facilă, vineri, și s-au calificat în optimile de finală la Roland Garros, după ce i-au învins fără emoții pe Yen-Hsun Lu și Yoshihito Nishioka! Pentru sferturile de finală, Horia și Kevin se vor lupta cu Jamie Murray (Marea Britanie) și Bruno Soares (Brazilia).

Monica Niculescu a avansat și ea repede în optimi, reușind o victorie fulger alături de Jelena Ostapenko, în fața echipei Nao Hibino/Oksana Kalshnikova! În faza următoare, perechea româno-letonă va da peste surorile Karolina Pliskova și Kristina Pliskova din Cehia.

Horia Tecău și Kevin Krawietz s-au calificat fără emoții în optimi la Roland Garros! Victorie facilă și pentru echipa Monica Niculescu/Jelena Ostapenko

Horia Tecău și Kevin Krawietz au stat doar o oră și 10 minute pe teren în meciul cu Yen-Hsun Lu și Yoshihito Nishioka! Românul și neamțul s-au impus fără emoții, asigurându-și câte un premiu în valoare de 19.136 de euro și 180 de puncte ATP! Tecău și Krawietz sunt capi de serie numărul 9 la Roland Garros, în timp ce adversarii din optimi, Murray și Soares, au stat de favoriți numărul 7.

O victorie fulger au reușit și Monica Niculescu și Jelena Ostapenko, cele două având nevoie de o oră și 4 minute pentru a le învinge pe Nao Hibino și Oksana Kalashnikova. Românca și letona au servit excelent și nu le-au oferit nici măcar o șansă de break adversarelor! Premiile la masculin și feminin sunt egale la Roland Garros, așa că Monica și Jelena vor încas, de asemenea, câte 19.136 de euro pentru calificarea în optimile de finală.

Publicat: 04 06. 2021, 17:29