Horia Tecău și Jean Julien Rojer au fost eliminați în sferturile de finală la Indian Wells

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au pierdut, joi dimineață, meciul cu dublul Jamie Murray/Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia) scor 6-7, 4-6, și au ratat calificarea în semifinalele turneului Masters de la Indian Wells, SUA, disputat pe suprafață dură.

Partida a durat o oră și 35 de minute. Tecău și Rojer au reușit să facă primul break al întâlnirii, în game-ul patru, însă nu au putut menține avantajul până la finalul setului. Replica a venit din partea adversarilor în game-ul șapte. S-a ajuns în tiebreak, unde Murray și Soares au fost mult mai preciși la retur, au greșit mai puțin și s-au impus cu 7-5. În manșa secundă, perechea britanico-braziliană s-a desprins la 4-2, însă Tecău și Rojer au făcut imediat rebreak-ul. Cu toate acestea, perechea româno-olandeză și-a cedat serviciul la 4-5 și totodată, setul cu 4-6.

Horia Tecău (32 de ani, locul 15 ATP la dublu) și Jean-Julien Rojer (35 de ani, locul 20 ATP) au ajuns pentru prima dată în sferturi la Indian Wells. În precedentele participări, cei doi nu au reușit să treacă de primul tur.

În semifinale, Jamie Murray/Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia) vor juca împotriva favoriților opt, Lukas Kubot/Marcelo Melo (Polonia/Brazilia).

Pentru parcursul de la Indian Wells, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer și-au asigurat 180 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 48.010 de dolari.

La începutul lunii martie, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au câștigat primul trofeu după o pauză de zece luni, la Dubai.