Horia Tecău și Florin Mergea s-au calificat la braț în turul 3 la Australian Open. Cei doi români mai au nevoie de câte o victorie pentru a fi din nou adverasri într-un sfert de finală la Melbourne

Florin Mergea și Dominic Inglot s-au calificat în turul 3 al probei de dublu de la Australian Open, după ce s-au impus în fața perechii franceze, Julien Benneteau și Jeremy Chardy, cu scorul de 3-6, 7-6, 7-6. În următoarea fază a competiției, dublul româno-britanic va juca cu învingătorii dintre Pierre Hugues Herbert / Nicolas Mahut (principalii favoriți) și polonezii Jerzy Janowicz / Marcin Matkowski.

Un parcurs similar a avut și Horia Tecău, care a reușit alături de Jean Julien Rojer să se califice în optimile de finală ale Australian Open, după victoria cu 6-3, 6-4 în fața olandezilor Koolhof / Middelkoop. Practic, dublul româno-olandez și-a luat cu această ocazie revanșa în fața adversarilor, după ce au pierdut săptămâna trecută în fața lor în turneul de la Sydney. În turul următor, Tecău si Rojer vor înfrunta australienii Polmans și Whittington.

Horia Tecău și Florin Mergea mai au nevoie de câte o victorie pentru a se afla față în față din nou într-un sfert de finală la Australian Open. În aceleași formule, în 2015, Tecău și Rojer s-au calificat în semifinale.