Horia Tecău, la prima semifinală a carierei pe zgura de la Roland Garros: victorie netă cu campionii de la Wimbledon, alături de Rojer

Horia Tecău s-a calificat în premieră în semifinalele turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, alături de partenerul său, Jean-Julien Rojer, după o victorie în minimum de seturi în fața perechii favorite doi la Paris, Vasek Pospisil / Jack Sock (Canada / SUA), scor simetric 6-3, 6-3, după 67 de minute de joc. US Open-ul rămâne astfel singurul turneu de Mare Șlem în care Horia Tecău nu a ajuns niciodată în careul de ași.

În semifinalele de la Roland Garros, Tecău și Rojer au de înfruntat o altă pereche aflată mai sus pe lista capilor de serie: Ivan Dodig / Marcelo Melo (Croația / Brazilia – favoriți trei) – învingători în sferturi, 6-3, 7-6(8) în fața perechii Peya / Soares (favoriți opt)

Tecău și Rojer au dominat primul set în fața campionilor ediției 2014 a Wimbledon-ului. Au jucat ireproșabil primul punct important al meciului – mingea de break din game-ul trei. Tecău și Rojer s-au instalat la conducerea unui set care a curs mai departe fără vreo oportunitate de break până la 5-3, unde din nou, game-ul perechii nord-americane a fost pus sub asediu. Favioriți cinci, Horia și Julien au fructificat abia a patra ocazie de break în acest game, dar și-au adjudecat setul, punând un avantaj, 1-0, important pe tabelă.

Puțin mai complicat a fost setul al doilea. Tecău și Rojer au avut de înfruntat o primă minge de break a adversarilor, în game-ul cinci, dar au salvat situația și au răspuns rapid cu break, pentru desprinderea decisivă la 4-2, în momentul în care meciul se apropia de terminarea primei ore de joc. Închiderea meciului a fost și ea complicată, la 5-3 cei doi salvând două mingi de re-break înainte de a concretiza prima oportunitate de meci.

2011 este anul singurei calificări anterioare până în faza sferturilor de finală reușită de Horia Tecău, la dublu, la Paris: alături de suedezul Robert Lindstedt, românul ceda în fața unui viitor partener – Max Mirnîi.

Publicat: 02 06. 2015, 17:35
Actualizat: 03 06. 2015, 13:14