Horia Tecău l-a bătut pe Andy Murray la Roma! Calificare în sferturile probei de dublu, alături de Kevin Krawietz

Românul Horia Tecău, ajutat de coechipierul său german, Kevin Krawietz, a răpus un mare campion al tenisului în optimile probei de dublu ale Mastersului de la Roma! Echipa româno-germană s-a calificat în sferturile de finală, după 6-3, 6-4 cu Andy Murray și Liam Broady, ambii din Marea Britanie.

Horia Tecău/Kevin Krawietz, o echipă deja sudată în circuitul de dublu, a trecut joi de perechea formată din marele campion Andy Murray și conaționalul acestuia, Liam Broady, după o oră și 11 minute de joc. Horia (locul 24 ATP la dublu) trage tare în această perioadă, fiind nevoit să pătrundă în Top 10 ATP până la finalul sezonului de zgură, pentru a obține biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (24 iulie – 1 august).

Andy Murray, triplu campion de Grand Slam la simplu, și Liam Broady au fost dominați copios de Horia Tecău și Kevin Krawietz! Românul și germanul au acces în al treilea sfert de finală al sezonului, după o victorie clară, scor 6-3, 6-4.

Horia Tecău și Kevin Krawietz, victorioși în fața lui Andy Muray! Echipa româno-germană a avansat în sferturile Mastersului de la Roma

Horia Tecău și Kevin Krawietz au făcut un meci perfect pe Terenul 2 de la Foro Italico, în fața tandemului Andy Murray/Liam Broady! Tecău și Krawietz, capi de serie numărul 8 la Roma, au servit 4 ași, realizând 3 break-uri! De partea cealaltă, Murray și Broady au realizat un singur as și au câștigat un singur game pe serviciul echipei româno-germane.

Victoria fulger reușită de Horia și Kevin, cu scorul de 6-3, 6-4, le asigură acestora câte un cec în valoare de 8.125 de euro, dar și 180 de puncte ATP! Pentru un loc în semifinalele Mastersului de la Roma, Tecău și Krawietz se vor lupta cu John Peers (Australia) și Michael Venus (Noua Zeelandă). Miza calificării în penultimul act este reprezentată de 12.000 de euro și 360 de puncte ATP, pentru fiecare jucător.

Publicat: 13 05. 2021, 18:30
Actualizat: 13 05. 2021, 20:36