Henri Kontinen și John Peers au câștigat pentru a doua oară consecutiv Turneul Campionilor la dublu

Perechea Henri Kontinen/John Peers (Finlanda/Australia) a câștigat, duminică, pentru al doilea an la rând proba de dublu de la Turneul Campionilor, la capătul unei finale în care adversarii, capii de serie numărul 1, Lukasz Kubot și Marcelo Melo, nu au avut nicio șansă!

Câștigătorii din 2016 au reușit primul break la scorul de 2-2, iar game-ul câștigat pe serviciul adversarilor s-a dovedit, până la urmă, decisiv pentru primul set (6-4). În manșa a doua, lucrurile au fost și mai simple pentru Kontinen și Peers, care au reușit un prim breal în game-ul de debut, apoi au lovit din nou la scorul de 3-1. Cu scorul de 6-4, 6-2, după doar o oră și 11 minute, Kontinen și Peers au închis rapid finala, obținând a treia victorie consecutivă în fața cuplului polonezo-brazilian.

Înainte de finala de la Londra, Kontinen și Peers se întâlniseră de patru ori în 2017 cu Melo și Kubot. Perechea finlandezo-australiană câștigase pe zgura de la Roma, pe cimentul de la Washington și Shanghai, în timp ce primii jucători ai lumii se impuseseră în cel mai important meci, în semifinalele de la Wimbledon.

Publicat: 19 11. 2017, 21:08
Actualizat: 19 11. 2017, 21:10