Hănescu s-a oprit în semifinale la Oeiras. Tomas Berdych nu i-a oferit nicio șansă

• Victor Hănescu și Tomas Berdych au jucat pentru un loc în finala turneului de la Oeiras (Portugalia). Cehul a câștigat în două seturi, cu 6-2, 6-2

UPDATE Tomas Berdych, principalul favorit al competiției de la Oeiras, l-a învins pe Victor Hănescu în semifinalele competiției, după 6-2, 6-2 . Echilibrul s-a rupt în primul set, la 2-2, moment din care românul a pierdut șapte game-uri consecutive. În actul secund, fostul finalist de la Wimbledon a menținut jocul constant și s-a calificat fără să forțeze în finală.

În afara celor trei break-uri la rând, cehul a servit cinci ași și a avut un procentaj de 86% puncte câștigate pe propriul serviciu. De cealaltă parte, Victor a ratat singura șansă de break la 4-2 în setul secund și a avut un procentaj mediocru pe al doilea serviciu, cu 30% puncte adjudecate.

În finală, Berdych îl va întâlni pe învingătorul din a doua semifinală, cea dintre Carlos Berlocq și Daniel Gimeno- Traver. Hănescu câștigă 90 de puncte și 22.060 de euro în urma calificării în penultimul act din Portugalia.

Trei ani îl despart pe român de ultima finală jucată în circuitul ATP. În mai 2011, Hănescu a pierdut finala turneului de la Nice, după ce a fost învins de către Nicolas Almagro, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3. Anul trecut, tenismanul bucureștean a mai disputat două semifinale, la Stuttgart și Gstaad. A pierdut în faza sferturilor la BRD Năstase-Țiriac Trophy 2013, în fața lui Florian Mayer, iar la ediția trecută a turneului portughez a fost învins de David Ferrer, în aceeași fază a competiției.

Indiferent de rezultatul meciului de astăzi, Victor va aduna puncte la zestrea acumulată anul trecut, iar forma arătată în această săptămână este încurajatoare în contextul turneelor de la Madrid, Roma și a Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Victorie în fața unui specialist al zgurii

După manșa inaugurală la Oeiras, în care a dispus de moldoveanul Radu Albot, Hănescu a jucat împotriva lui Pablo Carreno- Busta. Spaniolul, situat pe locul 60 ATP, pornea favorit în fața românului, fiind un iubitor al suprafeței roșii. Asta nu l-a împiedicat pe Victor să joace agresiv și cu regularitate, pentru a câștiga în cele din urmă jocul din optimi, cu 6-3, 4-6, 6-3. Tactica ofensivă și constanța au fost cuvintele cheie în această săptămână. Și, deși l-a întâlnit în sferturi pe Gastao Elias, cel care îl eliminase pe Guillermo Garcia- Lopez în turul precedent, Hăne s-a calificat în semifinale fără drept de apel, după 6-1, 7-5.

Doar trei victorii în fața celor din Top 10

Palmaresul „primei rachete a României” în meciurile împotriva primilor zece tenismani din lume este negativ. Acesta deține două victorii în fața lui Stanislas Wawrinka și un triumf în fața lui Milos Raonic, ce reprezintă și ultimul succes obținut la un jucător din Top 10 ATP. În 2010, la Masters-ul de la Toronto, Victor Hănescu învingea 6-4, 6-4 și îl elimina pe canadian din turul inaugural al turneului de „casă”.

3-30 este raportul dintre victoriile și înfrângerile românului în disputele cu cei mai buni zece tenismani ai momentului

Ultima întâlnire dintre Hăne și un jucător din elita tenisului mondial a fost consemnată la ediția din acest an a Masters-ului de la Indian Wells, când Novak Djokovic i-a administrat o înfrângere cu 7-6(1), 6-2.

A doua întâlnire directă cu Berdych

Primul meci jucat între cei doi semifinaliști a avut loc în 2008, în turul secund al turneului de la Wimbledon. Cehul a câștigat după patru seturi, în pofida faptului că Hănescu își adjudecase primul set la tie-break. Revenirea lui Tomas a avut efect și pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 6-7(5), 7-6(6), 6-1, 6-2. Berdych a atins în acel an faza sferturilor, iar la doi ani distanță a jucat singura finală de Grand Slam din palmares, tot la Wimbledon, împotriva lui Rafael Nadal.

Finală cu învingătorul dintre Berlocq și Gimeno- Traver

Cel care va câștiga semifinala de astăzi va disputa finala împotriva lui Carlos Berlocq sau Daniel Gimeno- Traver. Acești doi tenismani au produs surprizele sferturilor, după ce au dispus de favoriții 2 și 3 ai competiției, Milos Raonic, respectiv Marcel Granollers.