Hănescu s-a calificat în sferturi la BRD Năstase-Țiriac Trophy, după ce l-a învins pe Youzhny

Tenismanul Victor Hănescu (55 ATP) s-a calificat, azi, în sferturile de finală ale BRD Năstase-Țiriac Trophy, după ce l-a învins în turul doi pe rusul Mikhail Youzhny (30 ATP), cap de serie numărul 4.

Hănescu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 19 minute.

Pentru un loc în semifinale, Hănescu va juca împotriva germanului Florian Mayer, locul 29 ATP și cap de serie numărul 5, care a trecut în turul doi de belgianul David Goffin, cu scorul de 7-6 (7/2), 1-6, 6-3. Românul s-a mai întâlnit de două ori cu tenismanul german, ambele dispute având loc pe zgură. Cei doi și-au împărțit victoriile, Hane reușind să câștige chiar la București, în 2007, după două seturi terminate la tie-break.

Am făcut un meci bun. Nu mă așteptam să câștig în două seturi, dar lucrurile au mers bine și am simțit că se poate. Nu au fost condiții prea bune, suprafața a fost mai rapidă ca în primul tur. Am avut niște scurte foarte bune în momentele importante, când am văzut că Iujnâi era plasat în spatele terenului. În meciul de dublu nu vreau să forțez sută la sută. Sper ca Muller să tragă mai multdecât mine. Mayer e un jucător incomod care se luptă și nu are un stil prea agreabil. Încă nu mă gândesc la finală, sunt în sferturi și e un rezultat mare, pentru că anul acesta nu am făcut niciun sfert de finală, e un bonus. Trebuie să iau ce este mai bun din aceste meciuri. Sunt la 75 la sută, simt că pot juca mai degajat, dar încă nu mă simt liber pe teren. Victoria mi-o dedic mie și echipei mele, pentru că am muncit mult„, a spus Hănescu.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Hănescu și-a asigurat 45 de puncte ATP și un cec în valoare de 12.040 de euro.

La meci au asistat printre alții Ion Țiriac, Nadia Comăneci, Rudel Obreja și Camelia Potec.

4-4 este acum scorul întâlnirilor directe dintre Hane și Youzhny, prima întâlnire dintre cei doi având loc în urmă cu 10 ani.

4 ani la rând Hănescu a fost eliminat din primul tur, la București, cu mențiunea că în 2012 nu a evoluat, din cauza unei accidentări.