Hănescu, învins în semifinala de la Kitzbuhel

Victor Hănescu se oprește în semifinalele turneului de la Kitzbuhel.

Tenismenul român a pierdut în fața argentinianului Del Potro, în două seturi, scor 3-6, 6-7 (5-7)), la capătul unei partide care a durat o oră și 40 de minute.

Del Potro, locul 44 mondial îl va înfrunta în finală pe favoritul publicului, austriacul Jurgen Melzer, cap de serie numărul 6 și numărul 66 mondial, care a trecut în prima semifinală de italianul Potito Starace, scor 6-4, 5-6, 6-3.

Hănescu, locul 59 în acest moment, va urca totuși, cel mai probabil, până pe locul 50 mondial, cea mai bună performanță a sa în ultimii 3 ani.

Prin calificarea în semifinalele turneului de la Kitzbuhel, tenismenul român și-a asigurat deja 110 puncte ATP și un cec de 28.800 de euro. A fost cea mai bună săptămână din cariera lui Hănescu, care după ce săptămâna trecută a câștigat primul său turneu ATP, la Gstaad, a mai jucat acum o semifinală a unui turneu important.

Cele mai importante momente ale semifinalei de la Kitzbuchel

6-6 în setul al doilea. Urmează tie-break-ul. Hănescu pierde cu 5-7, iar Del Potro se califică în finala turneului de la Kitzbuhel

În setul al II-lea, în game-ul 11, Hănescu a avut două mingi de break, dar a pierdut în final și Del Potro a făcut 6-5

Din păcate pentru tenismenul român, Del Potro a câștigat primul set al semifinalei, scor 6-3, după 33 de minute de joc

În game-ul al 5-lea, Del Potro a reușit primul break al partidei, scor 3-2

Hănescu a început cam nesigur semifinala, a pierdut primele două mingi în primul game al partidei, dar a revenit de la 0-30 și și-a câștigat serviciul