Hane, învins la Stuttgart în ambele finale!**

UPDATE Din păcate, Hănescu nu a avut mai mult noroc nici în proba de dublu.

Perechea Hănescu-Tecău a pierdut finala disputată în fața cuplului Cermak / Mertinak cu scorul 5-7, 2-6.

În cazul în care tenismanul bucureștean s-ar fi impus în ambele finale, i-ar fi egalat recordul lui Ivan Lendl, ultimul care s-a impus în turneul din Germania în ambele finale.

Victor Hănescu a pierdut, în această după-amiază, finala turneului de la Stuttgart. Tenismanul român a ratat astfel posibilitatea de a câștiga cel de-al doilea turneu ATP al carierei, după titlul obținut în 2008, pe zgură, la Gstaad.

Grație unui serviciu perfect, tenismenul bucureștean a început perfect meciul. Victor a reușit break-ul încă din al doilea game al meciului și s-a impus, în cele din urmă, de o manieră categorică, cu 6-1 în primul set.
Deși părea în control total, românul a căzut inexplicabil în manșa secundă, când și-a pierdut serviciul în game-ul șase; deși nu a strălucit, Chardy și-a păstrat serviciul până la final și a câștigat setul cu 6-3.

Când toată lumea aștepta un reviriment din partea românului, Victor s-a năruit. Românul nu a mai reușit același tenis constant cu care ne-a obișnuit, iar adversarul său a crescut mult nivelul. Jucătorul din Hexagon s-a desprins la un neverosimil 4-0, după două break-uri. Dreapta năprasnică a lui Chardy l-a pus de fiecare dată pe Hane în dificultate, acesta negăsind antidotul pentru a o anihila. Chiar dacă a avut o tresărire de orgoliu pe final, tenismanul nostru nu a mai avut forța să întoarcă rezultatul. La 4-3 pentru Chardy, românul a avut două mingi de break, dar din păcate nu le-a concretizat.

Hane, numărul 33 ATP l-ar fi depășit, în cazul în care ar fi câștigat finala, pe Ilie Năstase în topul câștigurilor din tenis( ar fi depășit granița celor două milioane de euro).

A fost cea de-a treia confruntare dintre Hănescu și Chardy, scorul întâlnirilor directe de până acum fiind 1-1. În 2008, pe zgură, la Gstaad, Hăne s-a impus în sferturi cu 6-3, 7-6(3). Un an mai târziu, la Indian Wells, Chardy a câștigat în trei seturi: 6-4, 3-6, 6-2.

Românul va disputa, în această seară, și finala probei de dublu, alături de Horia Tecău.

Titlul obținut în această după-amiază la Stuttgart reprezintă primul trofeu obținut de francez în cariera de jucător profesionist, care a debutat în 2005.

Vezi aici desfășurarea partidei:

set 3

(4-5) Hăne, obligat să facă break! Chardy servește pentru câștigarea turneului!

(3-5) Românul, obligat să servească pentru rămânerea în meci

(2-4) Hănescu reușește break-ul, după un game 6 extrem de disputat

(0-4) Victor nu se regăsește și pierde la "zero" game-ul al patrulea

(0-3) Francezul domină categoric meciul și reușește al doilea break din setul decisiv. Numai un miracol îl poate salva pe Victor!

(0-1) Hane pare să nu-și revină; Jeremy Chardy reușește break-ul încă din debutul setului decisiv!

set 2

(3-6) Chardy își face serviciul și câștigă al doilea set!

(3-5)  Românul își câștigă serviciul; Chardy servește pentru câștigarea celui de-al doilea set!

(2-5) Hănescu, obligat să servească pentru menținerea în setul al doilea

(2-4) Jocul bun al francezului dă roade. Chardy reușește break-ul după un set șase foarte disputat.

(2-3) Chardy reintră în meci, francezul câștigând game-ul al cincilea la "zero" !

(1-2) Al doilea set pare să fie mai echilibrat, ambii jucători luptând pentru fiecare minge.

set 1

(6-1) Românul câștigă primul set fără drept de apel! Totul pare să-i iasă lui Victor în fața francezului, primul serviciu al românului fiind nimicitor.

(5-1) Hane încheie game-ul 5 cu un as; Jeremy Chardy pare neputincios!

(3-0) Hănescu începe în forță finala de la Stuttgart;  forma sa foarte bună din ultima perioadă își spune cuvântul, românul reușind break-ul încă de la primul serviciu al adversarului.

Publicat: 19 07. 2009, 18:23
Actualizat: 20 07. 2009, 04:15