„Hăne” cel norocos

Este a doua partidă câștigată de Victor la Paris prin retragerea adversarului. În turul 1, Tomic a abandonat la 2-0 la seturi pentru român

În momentul încheierii meciului cu Tursunov, Hănescu avea 6-4, 6-6 (3-1)

Victor Hănescu se află într-o postură inedită la Roland Garros, beneficiază de noroc, favoare de care nu a avut parte, probabil, niciodată la Open-ul Franței. Tenismenul român a ajuns în turul trei prin abandonul ambilor adversari întâlniți până acum, Bernard Tomic și Dmitry Tursunov, șansă neîntâlnită în precedentele 23 de partide jucate pe zgura pariziană. Nu trebuie omis însă și faptul că, în ambele situații, „Hăne” se afla în avantaj în momentul în care adversarii au renunțat la luptă. În partida de ieri cu Dmitry Tursunov, Victor Hănescu a stat pe teren doar 71 de minute. În acest timp, el și-a trecut în cont un set (6-4), iar în al doilea avea un avantaj de două puncte în tie-break (scor 3-1), moment în care rusul a pus punct meciului.

Urmează Kohlschreiber
Beneficiile lui Victor Hănescu în urma celor două meciuri câștigate la Roland Garros nu sunt deloc de neglijat. În primul rând, românul și-a asigurat deja 90 de puncte ATP, cu ajutorul cărora ajunge la granița celor mai buni 50 de jucători ai lumii. O situație în care Hăne nu s-a mai aflat de aproximativ doi ani și jumătate. Apoi, și-a asigurat un premiu de 60.000 de euro, sumă cu care se apropie vertiginos de 4 milioane de dolari câștigați din tenis. Nu în ultimul rând, Victor și-a dozat efortul înaintea unui duel cu adevărat dificil, împotriva germanului Philipp Kohlschreiber, al 16-lea favorit al turneului și numărul 19 în lume. Partea interesantă este că și neamțul s-a calificat în turul trei prin abandonul adversarului Yen-Hsun Lu (Taipei).

Publicat: 31 05. 2013, 08:55
Actualizat: 31 05. 2013, 08:56