Halep și Begu, revenire „din altă lume” în sferturi la Shenzhen! După 0-7 în super tie-break și 5 mingi de meci salvate, Simona și Irina au trecut de o altă echipă românească

• Echipa „Sirina” a câștigat un meci epic marți dimineață, în sferturile de finală ale probei de dublu din Shenzhen, învingându-le pe Mihaela Buzărnescu și Irina Bara cu scorul de 4-6, 6-4, 13-11.

Sfertul 100% româneasc dintre Simona Halep/Irina Begu și Mihaela Buzărnescu/Irina Bara a fost adjudecat de tenismenele mai experimentate la Shenzhen! Halep și Begu s-au impus cu 4-6, 6-4, 13-11, după o oră și 51 de minute, iar desfășurarea meciului a fost una incredibilă. Halep și Begu, care fac tandem pentru a patra oară în circuit, au reușit calificarea după ce au fost conduse cu 7-0 în super tie-break.

După ce și-au împărțit primele două seturi, Halep/Begu și Buzărnescu/Bara au oferit un super tie-break de povestit nepoților! Mihaela și Irina au avut 7-0, apoi 9-6, dar Simona și Irina au egalat la 9. Și thrillerul nu s-a terminat aici! Outsiderele au mai avut două șanse să câștige partida, la 10-9 și 11-10, dar cuplul „Sirina” și-a adjudecat următoarele trei puncte și inclusiv victoria, scor 13-11!

Este a doua semifinală atinsă în circuitul WTA de Simona Halep și Irina Begu, care au mai obținut performanța respectivă și la Madrid 2016. Româncele nu și-au aflat încă adversarele din penultimul act, ținând cont că au mai rămas de disputat inclusiv partide din turul I la Shenzhen.

Publicat: 02 01. 2018, 08:31
Actualizat: 03 01. 2018, 10:27