Halep și-a aflat adversara din turul doi al turneului de la Madrid! Cu cine va juca Simona

Johana Konta (Marea Britanie, 47 WTA) va fi următoarea adversară a Simonei Halep (3 WTA, 27 de ani) la turneul de la Madrid. Sportiva britanică a învins-o în primul tur al competiției din capitala Spaniei pe Alison Riske (SUA, 49 WTA) cu 6-4, 6-1.

O oră și 15 minute i-au trebuit Johanei Konta să o învingă pe Riske. A fost 6-4 în primul act, după 43 de minute, apoi setul secund i-a revenit tot Johanei Konta, scor 6-1, după 32 de minute. Astfel, Johana Konta va juca împotriva Simonei Halep la Madrid, în turul al doilea, după ce românca a trecut de Margarita Gasparyan, scor 6-0, 6-4.

Halep are palmares negativ în fața Johanei Konta. Sportiva din Marea Britanie conduce 3-1 în meciurile direct. Totuși, la ultima întâlnire, Simona a câștigat, scor 6-4, 7-6(1), în sferturile de finală ale turneului de Cincinnati, în 2017.

Publicat: 05 05. 2019, 22:21
Actualizat: 05 05. 2019, 23:11