Halep și-a aflat adversara din finala turneului de la Madrid. Simona are o singură victorie împotriva sa în carieră

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 3 și locul 8 WTA, o va întâlni, sâmbătă, pe sportiva franceză Kristina Mladenovic în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, disputat pe zgură și dotat cu premii în valoare totală de 5.439.350 de dolari.

Mladenovic, aflată pe locul 17 WTA, a învins-o, vineri, în semifinale, scor 6-4, 7-6 (4), pe rusoaica Svetlana Kuznețova, cap de serie numărul 8 și locul 9 WTA, într-o oră și 44 de minute, și a obținut calificarea în prima sa finală de turneu Premier Mandatory.

De-a lungul întâlnirii, franțuzoaica a avut procentaj de reușită la serviciu de 74 la sută cu prima minge și 53 la sută cu cea de-a doua, 30 de lovituri direct câștigătoare și 17 erori neforțate. Kuznețova a reușit 24 de lovituri direct câștigătoare și a comis 15 erori neforțate. Mladenovic și-a pierdut serviciul o singură dată și a reușit două break-uri.

Meciul dintre Simona Halep și Kristina Mladenovic va avea loc sâmbătă, de la 20:00.

Va fi cea de-a doua întâlnire dintre cele două sportive în acest an, după meciul disputat în turul trei la Indian Wells, unde Mladenovic s-a impus în două seturi: 6-3, 6-3. Bilanțul înfruntărilor directe dintre Halep și Mladenovic este de 3-1 pentru jucătoarea franceză.

Prezența în finala competiției garantează un cec în valoare de 511.740 de euro și 650 de puncte în ierarhia mondială. Câștigătoarea turneului din capitala Spaniei va primi 1.043.680 de euro și 1.000 de puncte WTA.

Simona Halep, în vârstă de 25 de ani, este deținătoarea titlului la Madrid.

Publicat: 12 05. 2017, 23:06
Actualizat: 12 05. 2017, 23:07