Halep, nepregătită mental pentru meciul cu Mladenovic de la Indian Wells? Două reacții ale Simonei au stârnit murmure dezaprobatoare în tribune

Simona Halep nu s-a putut conecta 100% la tensiunea meciului cu Kristina Mladenovic, pierdut cu scorul de 6-3, 6-3 în turul trei la Indian Wells! Din această cauză, Simona a fost și iritată, având două ieșiri extrem de ciudate în timpul partidei.

Simona a uitat scorul într-un moment important

Primul moment bizar s-a petrecut la 5-3 în primul set, după ce Mladenovic s-a desprins la două game-uri pe tabelă. Deși mai era de jucat încă un game până la pauză, Halep a uitat cât e scorul și s-a așezat pe scaunul de odihnă. Arbitrul meciului a sesizat imediat, atenționând-o pe a 4-a favorită: „Simona, trebuie să joci în continuare, e 5-3!”. Debusolată, constănțeanca s-a întors pe teren, dar nu a mai durat mult până la pauza pe care și-o dorea, pentru că franțuzoaica a închis repede setul.

Reacția nervoasă din setul secund

A doua ieșire a Simonei a fost una nervoasă și a avut loc în setul secund, la 3-2 pentru adversară. După mai multe mingi de break ratate cu ușurință, Halep și-a ieșit din fire și a izbit cu racheta de pământ. Din acel moment, jocul ei s-a prăbușit total, iar Kiki și-a adjudecat următoarele două game-uri. Atitudinea negativă a jucătoarei noastre poate fi explicată cu greu, ținând cont că în primul meci de la Indian Wells, contra Donnei Vekic (scor 6-4, 6-1), a tratat fiecare moment cu maximă seriozitate.

Publicat: 14 03. 2017, 12:03
Actualizat: 14 03. 2017, 12:04