Halep, ca la o plimbare prin deșert la meciul cu Hantuchova. Românca a cedat doar două game-uri la debutul de la Dubai și o va înfrunta în turul 3 pe Tsvetana Pironkova

Simona Halep este favorită numărul 1 în cadrul turneului de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dar participarea ei la acest turneu a fost incertă. Reprezentanta României a acuzat dureri în zona coastelor la pregătiri.

La debutul cu Daniela Hantuchova, Simona s-a simțit confortabil și a condus meciul, cu excepția primului game, de la un capăt la altul. Halep a câștigat cu 6-2, 6-0, având probabil startul pe care și l-a dorit, un joc sigur și cât mai scurt cu putință. Primul serviciu a fost ceva mai slab – 40% la sfârșitul jocului – dar în rest totul a funcționat în nota obișnuită, backhand la cel mai înalt nivel, retur, agresivitate, dispoziție la efort.

Adversara a acuzat programul foarte încărcat din ultima perioadă, aspect care a contat în această partidă. Slovaca a făcut nu mai puțin de 33 de erori neforțate, față de 12 ale Simonei Halep. Românca s-a calificat în turul 3 și o va înfrunta miercuri, de la ora 17.00, pe Tsvetana Pironkova.

Așa am trăit meciul Simona Halep – Daniela Hantuchova

20:34 Meci Simona Halep. Românca a câștigat 9 game-uri consecutiv și a învins-o pe Daniela Hantuchova cu 6-2, 6-0 după o oră și 13 minute. În turul următor, Simona o va înfrunta pe Tsvetana Pironkova, meci programat miercuri, de la ora 17:00

20:21 Halep a câștigat un game maraton pe serviciul Danielei Hantuchova, care a durat aproape 11 minute. Slovaca pare uneori epuizată, dar nu se predă. La 3-0 pentru Simona, Hantuchova și-a chemat și antrenorul JL de Jager pentru câteva sfaturi. Jucătoarea i-a spus antrenorului că abia mai stă în picioare.

20:10 Festival Simona cu reverul în lung de linie. Reprezentanta României se desprinde și în setul secund. Adversara acuză tot mai vizibil oboseala.

20:06 Numărul 4 mondial începe perfect setul secund, cu break. Erorile neforțate se înmulțesc în dreptul slovacei, diferența fiind deja mare la acest capitol încă din primul „act” (18-8 Hantuchova).

20:01 Set Simona Halep! Românca a câștigat prima „manșă” în 40 de minute, fiind într-o bună dispoziție de joc în ciuda problemelor medicale pe care le-a acuzat. În schimb, slovaca pare din ce în ce mai obosită.

19:52 Game la zero! Halep și-a îmbunătățit brusc serviciul, a expediat un prim ACE și s-a desprins din nou la două game-uri (4-2). 70% este procentajul punctelor câștigate cu primul serviciu.

19:49 Simona a ratat șansa unui dublu-break, dar a preluat controlul jocului (scor 3-2). Românca a câștigat 44% din punctele la retur.

19:38 A venit și confirmarea oficială a faptului că Wim Fissette a devenit antrenorul bielorusei Viktoria Azarenka. Anunțul a fost făcut chiar de Vika.

19:36 După 15 minute de joc a venit și primul break. Acesta s-a contabilizat în dreptul Simonei, care a reușit patru puncte consecutive de la 15-40. Românca devine tot mai agresivă.

19:30 Simona Halep a restabilit egalitatea, 1-1, după ce a fost nevoită să salveze o minge de break. Deocamdată, procentajul la primul serviciu este scăzut – 40%.

19:24 Daniela Hantuchova a obținut primul game al acestei partide. Simona a dat însă un semnal încă după primele schimburi, faptul că își dorește să încheie cât mai repede punctele și, implicit, meciul.

19:16 Partida Halep – Hantuchova începe cu jucătoarea slovacă la serviciu. Adversara Simonei vine după un tur de forță: duminică a câștigat finala la Pattaya (Thailanda), iar luni a jucat un meci de două ore și jumătate cu Mona Barthel.

19:02 100 de dirhami, aproximativ 100 de lei, costă o zi de tenis la turneul din Dubai. Având în vedere puterea economică a EAU, biletele sunt mai mult decât accesibile.

18:57 Punct final în partida Petra Kvitona – Elina Svitolina după o oră și 47 de minute de joc. Numărul 3 mondial a câștigat setul decisiv cu 6-2 și va juca în turul următor cu Suarez Navarro. În câteva minute va începe partida Simona Halep – Daniela Hantuchova.

18:21 Petra Kvitova amână debutul Simonei Halep în turneul de la Dubai. Cehoaica a restabilit egalitatea la seturi în partida cu Svitolina, scor 2-6, 6-3, astfel că urmează un „deciciv”.

17:40 Petra Kvitova, jucătoare care a început săptămâna pe locul 3 WTA, se află în dificultate la Dubai. Reprezentanta Cehiei a pierdut primul set cu Elina Svitolina, scor 6-2.

17:27 Înaintea partidei cu Daniela Hantuchova, Simona Halep a avut parte de o experiență inedită. Românca nu a dat senzația că ar suferi și că n-ar putea juca împotriva slovacei.

17:21 Doi capi de serie au fost eliminați marți, în turul secund, Jelena Jankovic și Andrea Petkovic. Sârboaica a fost învinsă în două seturi de Garbine Muguruza, cu 6-3, 6-1, în timp ce nou-sosita în Top 10 a cedat cu 7-5, 6-3 în fața reprezentantei Kazakhstan, Zarina Diyas. Petkovic era pe partea de tablou a Simonei.

Numărul 4 mondial a apărut în programul zilei de marți, meciul Simonei cu Daniela Hantuchova fiind ultimul al zilei pe terenul „Central” Într-un interviu publicat marți de WTA, românca nu a susținut în niciun moment că participarea ei ar fi în pericol. Simona Halep și Daniela Hantuchova s-au mai întâlnit de trei ori până acum, număruil 4 mondial câștigând de fiecare dată.

În cazul în care se califică, Halep o va înfrunta în turul 3 pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria), jucătoare clasată pe locul 57 în ierarhia WTA. Bulgăroaica a eliminat-o pe Shuai Peng, cap de serie numărul 16, cu 3-6, 6-4, 7-6.

Publicat: 17 02. 2015, 20:46
Actualizat: 17 02. 2015, 20:47