Halep are drum liber către finala de la Wimbledon! Simona a scăpat de cea mai periculoasă adversară de pe partea ei de tablou

Simona Halep are un joc consistent la Wimbledon – a câștigat două meciuri fără să cedeze set, iar șansele ca românca să dispute încă o finală de Grand Slam cresc de la o zi la alta. Mai ales că cea mai puternică rivală aflată pe jumătatea de tablou a Simonei s-a împotmolit miercuri în turul secund.

Rezultat șoc în turul secund la Wimbledon: Kvitova e OUT

Halep, calificată în turul trei la Wimbledon, după 7-5, 6-3 cu Haddad Maia, a scăpat de o adversară pe care mulți o considerau favorită la câștigarea trofeului! Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, a cedat în mod surprinzător în turul al doilea, fiind învinsă de americanca Madison Brengle, scor 6-3, 1-6, 6-2! Rezultatul este unul neverosimil și prin prisma faptului că Petra nu pierduse niciun meci în sezonul pe iarbă, triumfând la turneul de la Birmingham (4-6, 6-3, 6-2 în finala cu Ashleigh Barty).

Cum arată noul traseu virtual al Simonei

Simona Halep s-ar fi putut întâlni cu Petra Kvitova în sferturile de finală, iar fanii româncei se temeau de o asemenea confruntare de gradul 0! Sportiva din Cehia era cotată la casele de pariuri cu a 4-a șansă la câștigarea trofeului (cotă 10,00), în timp ce Simona a fost plasată abia pe poziția a 13-a înaintea turneului (cotă 17,00). După eliminarea Kvitovei, șansele constănțencei de a ajunge în finală cresc considerabil. Traseul ei virtual, dacă favoritele își câștigă meciurile, arată astfel:

• Turul 3: Shuai Peng (China, 37 WTA)
  • Optimi: Victoria Azarenka (Belarus, 683 WTA) sau Heather Watson (Marea Britanie, 102 WTA)
  • Sferturi: Johanna Konta (Marea Britanie, favorită 6) sau Caroline Garcia (Franța, favorită 21)
  • Semifinale: Elina Svitolina (Ucraina, favorită 4) sau Dominika Cibulkova (Slovacia, favorită 8)
  • Finală: Angelique Kerber (Germania, favorită 1) sau Karolina Pliskova (Cehia, favorită 3)
Publicat: 06 07. 2017, 10:40
Actualizat: 07 07. 2017, 12:41