Gest URÂT prin care Yulia Putintseva a pătat victoria în fața Soranei Cîrstea | VIDEO

Yulia Putintseva a dinamitat finalul partidei câștigate în fața Soranei Cîrstea, scor de 0-6, 6-1, 6-0, în primul tur al turneului International de la Istanbul. Sportiva din Kazahstan a avut o reacție inexplicabilă după ce i-a strâns mâna româncei.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de alte trei ori în circuit – memorabilă fiind partida din sferturile de la Nurnberg, din 2017. Și acel meci a ajuns în decisiv, iar la scorul de 3-3, 40-40, Putintseva a refuzat să mai joace, spunând că nu vede mingea din cauza întunericului. Arbitrul de scaun i-a cerut să reia meciul, însă Yulia s-a comportat ca o adevărată prințesă răsfățată și a cerut pauză medicală, pentru o problemă la picior. Nici această doleanță nu a fost acceptată de arbitru, însă Putintseva a ținut-o pe a ei: a cerut din nou îngrijiri medicale după următorul game. Văzând tentativele repetate ale adversarei de a trage de timp, Sorana Cîrstea a strigat către Yulia Putintseva: „Acum ce mai vrei?”. Meciul a fost totuși întrerupt la scorul de 4-4, iar Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-4 în ziua următoare.

2-2 este scorul întâlnirilor directe dintre Sorana Cîrstea și Yulia Putintseva, după meciul încheiat la Istanbul

Publicat: 24 04. 2018, 14:49
Actualizat: 24 04. 2018, 20:08