Garbine Muguruza a câștigat China Open, după ce a trecut de Bacsinszky. Jucătoarea spaniolă va urca pe locul 4 în clasamentul WTA

Jucătoarea de tenis Garbine Muguruza, locul 5 WTA și cap de serie numărul 5, a câștigat China Open, turneu de categorie Premier Mandatory, după ce a învins-o, duminică, pe sportiva elvețiană Timea Bacsinszky, locul 17 WTA și cap de serie numărul 12, cu scorul de 7-5, 6-4, în finala de la Beijing.

Muguruza s-a impus într-o oră și 35 de minute și a intrat în posesia celui de-al doilea trofeu din carieră, după cel obținut la Hobart, în 2014.

Sportiva spaniolă, calificată deja la Turneul Campioanelor, va primi o mie de puncte WTA și 973.505 dolari, pentru cel mai important titlu din cariera ei.

Muguruza va urca pe locul 4 în clasamentul WTA ce va fi publicat luni, la numai un punct de rusoiaca Maria Șarapova, locul 3 WTA (4.690 față de 4.691).

La rândul ei, Timea Bacsinszky va face un salt important în clasamentul WTA, până pe locul 10, după cele 650 de puncte obținute la Beijing. Ea va primi un premiu de 487.161 de dolari.

La acest turneu, Simona Halep a abandonat în primul tur. Ea va ocupa, luni, tot locul 2 WTA, cu 6.580 de puncte.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 11 10. 2015, 13:08
Actualizat: 11 10. 2015, 13:09