Game Over: Na Li a oprit seria fantastică a Simonei Halep, Cadanțu a pierdut și ea. Româncele, out de la Wimbledon

România a rămas fără nicio reprezentantă în turneul feminin de simplu de la Wimbledon, după ce Simona Halep și Alexandra Cadanțu au fost învinse de Na Li, respectiv de Kimiko Date-Krumm, în partide contând pentru turul 2.

Cealaltă româncă prezentă în turul 2 al turneului, Sorana Cîrstea, a fost învinsă, ieri, de sportiva italiană Camila Giorgi (Italia), locul 93 WTA, scor 7-6 (9/7), 7-6 (8/6).

Halep, probleme la spate

Simona Halep, locul 32 WTA, a fost învinsă cu scorul de 6-2, 1-6, 6-0, de sporiva chineză Na Li, locul 6 WTA, în turul doi al turneului de la Wimbledon, după un meci care a durat o oră și 25 de minute.

Halep a acuzat dureri la spate și a cerut ajutorul fizioterapeutului după ce a pierdut primul set cu 2-6. Ea a reușit să revină pe teren și s-a distanțat la 3-0 în setul doi. La acest scor a cerut din nou ajutorul fizioterapeutului, apoi încă o dată la 5-0. Românca a câștigat setul cu 6-1, dar în decisiv nu a putut să țină ritmul impus de adversară.

Simona Halep a mers la Londra după ce a câștigat zece partide la rând, în două săptămâni, care i-au adus două trofee în palmares, la Nurnberg și ‘s-Hertogenbosch.

Ea a pășit cu dreptul și pe iarba de la All England Club, calificându-se în turul secund. Însă Halep nu a put trece de Na Li, punând capăt unei serii imrpesionate de victorii consecutive, 11.

Cadanțu, două seturi de mare luptă

Calificată în premieră în turul doi al unui turneu de Mare Șlem, Alexandra Cadanțu s-a recunoscut și ea învinsă în fața sportivei japoneze Kimiko Date-Krumm (84 WTA), după două seturi extrem de echilibrate, scor 4-6, 5-6.  Cele două adversare au mers cap la cap până aproape de finalul celor două seturi, când experiența superioară a sportivei din Japonia și-a spus cuvântul, iar Kimiko Date-Krumm, care va împlini 43 de ani în septembrie, s-a impus după  o oră și 25 de minute de luptă.

Pentru performanța lor de la Wimbledon, Alexandra Cadanțu și Simona Halep vor încasa cecuri în valoare de 38.000 de lire sterline (aproximativ 44.500 de euro).

Publicat: 27 06. 2013, 15:50
Actualizat: 27 06. 2013, 15:54