GALERIE FOTO | Victorie mare pentru „Lady in Black”. Ana Bogdan a trecut peste durere și tertipurile adversarei și este prima româncă în sferturile BRD Bucharest Open

FOTOGRAFII: Cezara PARASCHIV

Ana Bogdan (108 WTA) este prima româncă în sferturile de finală de la BRD Bucharest Open. Sportiva din Sinaia a obținut o victorie mare în fața reprezentantei Turciei, Cagla Buyukakcay (165 WTA), scor 6-4, 7-5.

Sportiva născută în Sinaia a avut un start bun de meci: a pus presiune încă de la început pe retur și a valorificat a treia minge de break, preluând conducerea pe tabelă la finalul game-ului cinci, cu 3-2. Ana a trecut primul examen pe serviciu în game-ul imediat următor, salvând minge de break în timp ce soarele se instala confortabil pe cer, de după perdeaua de nori. Jucătoarea antrenată de Gabi Moraru nu a mai cedat decât două puncte pe serviciu până la finalul primului set, câștigat cu 6-4 în 54 de minute.

Emoții cu genunchiul

Pauza dintre seturi a fost însă una foarte lungă: Ana a plecat la vestiare, apoi ambele jucătoare au așteptat momente bune uscarea suprafeței de joc. Românca a luat din nou break în game-ul cinci, însă în același timp, după un schimb de mingi mai lung, a început să ducă mâna spre genunchi, acuzând o accidentare. Cagla a reușit imediat re-break, a egalat la 3-3, iar după ce turcoaica a trecut la conducere, 4-3, Ana a cerut time-out medical pentru a-i fi bandajat genunchiul drept.

Tertipurile turcoaicei: „Nu mai trage de timp, Șarapova!”

Ana Bogdan a trecut însă cu brio peste durere: a reușit break și a servit la 5-4. Turcoaica a trecut dincolo de limita regulamentului încercând să o încurce pe Ana: a cerut refacerea terenului și acoperirea unei gropi. Vizibil iritată, Ana a protestat, i-a atras atenția arbitrei că acea gaură a fost acolo „de la Începutul meciului”, iar spectatorii au apostrofat-o pe turcoaică: „Nu mai trage de timp, Șarapova” – s-a strigat din tribună. Deși Ana Bogdan și-a cedat lansarea, sportiva din Sinaia s-a calmat suficient de rapid: a mai reușit un break și a închis partida la a doua tură în care a servit pentru calificare, după o nouă minge de re-break salvată.

Publicat: 20 07. 2017, 13:00
Actualizat: 20 07. 2017, 14:16