• Raluca Olaru nu a putut depăși diferența de 800 de locuri din clasamentul general care o desparte în prezent de italianca Knapp, fiind învinsă categoric, scor 6-1, 6-3, într-o oră și 14 minute

Raluca Olaru a jucat la București primul meci de simplu într-un turneu WTA din acest sezon, iar handicapul lipsei de partide la acest nivel a fost un obstacol imposibil de depășit pentru bucureșteancă. Karin Knapp, a patra favorită a turneului, a dominat clar partida, chiar fără să forțeze.

Raluca a ales să înceapă meciul la primire, dar, chiar dacă italianca a jucat primele puncte cu serviciul secund, a ratat returile, nereușind să profite de primele ezitări ale adversarei. Erorile neforțate au costat-o scump, Knapp având nevoie de un singur retur câștigător pe lângă cele trei puncte oferite pe tavă de Olaru pentru a prelua conducerea, cu un break la zero. Singurul game echilibrat al primului set a venit pe serviciul lui Knapp, italianca având nevoie de patru șanse de game pentru a se desprinde la 3-0.

Evoluția fragmentată de erori a Ralucăi a adus puține și scurte încercări publicului de a se implica în partidă. O primă serie de trei lovituri câștigătoare, deschisă cu un as, i-a adus bucureștencei primul game al setului, un „Hai Raluca!”, dar și o replică imediată a lui Knapp, care, după ce a cedat și primul punct pe serviciul său, a ridicat brusc nivelul, intrând în teren și împărțind lovituri puternice de la o tușă la alta. Italianca a defilat până la finalul setului încheiat cu 6-1.

Raluca a răspuns în setul secund, la 0-1, cu două game-uri consecutive, pe fondul erorilor italiencei. Însă din nou, experiența și diferența din clasament s-a văzut clar. Knapp a ripostat, Olaru a continuat seria greșelilor. Italianca a făcut cinci game-uri, a mai cedat doar unul și a convertit prima minge de meci a meciului.

Publicat: 08 07. 2014, 18:57
Actualizat: 08 07. 2014, 18:58