Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 3, a învins-o, marți, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 15 WTA și cap de serie numărul 14, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Partida a durat o oră și 17 minute. Halep și Pliskova s-au mai întâlnit în finala de la Dubai, din luna februarie, când tot românca s-a impus, cu scorul de 6-4, 7-6 (4).

În faza următoare, Halep va juca împotriva jucătoarei spaniole Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA și cap de serie numărul 12 (scor 4-4 în partidele directe). Ultima lor întâlnire a avut loc în 2013, în optimile de finală de la New Haven, meci câștigat de româncă în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-1. De altfel, Simona Halep a pierdut o singură partidă din cele cinci jucate pe suprafețe rapide, cu Suarez Navarro. În schimb, sportiva spaniolă, în vârstă de 26 de ani, stă foarte bine la întâlnirile jucate pe suprafața ei favorită, zgura, scor 3-0. La Indian Wells, meciurile se dispută pe o suprafață rapidă.

Publicat: 18 03. 2015, 16:21
Actualizat: 18 03. 2015, 16:22