Gafă memorabilă la Cupa Davis. Ministrul francez al sporturilor nu a știut câte seturi are meciul și s-a bucurat prea devreme pentru victorie

Moment ilar petrecut la finala Cupei Davis dintre Franța și Belgia, disputată la Lille în acest weekend. Laura Flessel, ministrul francez al sportului, și-a felicitat conaționalii pentru victorie prea devreme, crezând că meciul de dublu s-a încheiat după setul al treilea.

Laura Flessel, o fostă spadasină care a fost desemnată ministrul Sportului în Franța, a arătat că nu este familiarizată cu regulile din tenis. Flessel i-a susținut pe jucătorii francezi din tribune și s-a bucurat pentru victorie la 2-1 la seturi, deși în Cupa Davis se joacă după sistemul 3 din 5. Ministrul a gafat chiar în direct la TV, într-un interviu acordat în arena din Lille: „Băieții s-au mobilizat, iar formidabilul public i-a încurajat în permanență. A fost un meci foarte bun! Nu vreau să le iau din merite belgienilor, dar ai noștri au fost mai buni!”, a declarat Laura, care a fost corectată imediat de reporter: „Încă nu s-a terminat meciul!”.

Din fericire pentru Laura Flessel, Richard Gasquet și Pierre Hugues Herbert și-au adjudecat și setul al patrulea în fața echipei Ruben Bemelmans/Joris De Loore, scor final 6-1, 3-6, 7-6(2), 6-4, așa că femeia-politician și-a continuat petrecerea. Francezii conduc cu 2-1 înaintea ultimelor două partide de simplu și mai au nevoie de un singur punct pentru a câștiga „Salatiera de argint” după o pauză de 16 ani.

Publicat: 26 11. 2017, 15:50
Actualizat: 26 11. 2017, 15:51