Gabriela Ruse, start perfect la turneul WTA Melbourne 1! Gabi o așteaptă pe Simona Halep în optimile de finală | VIDEO

Gabriela Ruse (România, 87 WTA) a obținut o victorie facilă la debutul în turneul WTA Melbourne 1, scor 6-3, 6-2 în fața jucătoarei locale Arina Rodionova (Australia, 152 WTA).

Gabriela Ruse a trecut fără prea mari emoții de Arina Rodionova, marți dimineață, iar românca o poate întâlni pe conaționala Simona Halep în optimile de finală de la WTA Melbourne 1, turneu dotat cu premii în valoare totală de 239.477 de dolari. Interesant este că Ruse a urcat pe tabloul principal de la Melbourne după ce a profitat de retragerea prietenei Emma Răducanu.

Astfel, un super duel românesc ar putea avea loc în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250! Gabriela Ruse va da peste Simona Halep, dacă jucătoarea din Constanța își respectă statutul în fața unei adversare venite din calificări, Destanee Aiava (Australia, 316 WTA).

Gabriela Ruse a început perfect turneul WTA Melbourne 1, la care mai sunt înscrise Simona Halep și Jaqueline Cristian! Ruse a avut nevoie de numai o oră și 8 minute pentru a o învinge pe Rodionova, posesoare a unui wild card, și a obține calificarea în optimile de finală! Totodată, sportiva din București și-a asigurat un premiu în valoare de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA.

Gabi a servit trei ași și a comis șase duble greșeli, în timp ce Arina a reușit un singur as, făcând două duble greșeli! La capitolul break-uri, sportiva noastră a fost net superioară: a câștigat de patru ori pe serviciul adversarei, în timp ce australianca a realizat un singur break.

Ruse a adus a doua victorie românească în startul sezonului 2022

Dacă va da peste Simona Halep în optimi, ar fi a doua întâlnire într-un meci oficial cu fostul lider WTA pentru Gabriela Ruse! Cele două s-au mai duelat și la turneul Transylvania Open de la Cluj-Napoca, anul trecut, iar Simona a câștigat lejer în turul inaugural, cu 6-1, 6-2. Halep va debuta miercuri dimineață la WTA Melbourne 1, împotriva australiencei Destanee Aiava.

Ruse a adus a doua victorie românească în startul noului sezon, după ce Irina Begu (62 WTA) a câștigat și ea la debutul în celălalt turneu care se desfășoară în această săptămână la Melbourne Park! Begu a eliminat-o în minimum de seturi pe Jessica Pegula (SUA, 18 WTA), favorita principală a competiției.

Publicat: 04 01. 2022, 09:03
Actualizat: 04 01. 2022, 09:29