Gabriela Ruse a avansat în turul 2 al calificărilor de la Roland Garros și a oferit un moment neobișnuit! Ce a putut scoate din geantă într-o pauză de odihnă | FOTO

Gabriela Ruse (174 WTA) este a 5-a jucătoare din România care debutează cu victorie în calificările de la Roland Garros! Ruse a dispus de Aubane Droguet (Franța, 731 WTA), cu scorul de 6-2, 0-6, 6-0, oferind și un moment rar întâlnit pe terenul de tenis.

Gabriela Ruse a făcut un prim pas spre tabloul principal de la Roland Garros, învingând-o marți pe Aubane Droguet, posesoare a unui wild card, după un meci atipic care a durat o oră și 38 de minute. Românca a oferit și o fază inedită într-o pauză de odihnă.

Gabriela Ruse a scos din geantă o băutură carbogazoasă pe care jucătoarele de top nu o consumă de obicei în timpul meciurilor. Fanii au glumit pe seama sportivei în vârstă de 23 de ani, pe rețele de socializare, spunând că Gabriela face reclamă în timpul meciului.

Gabriela Ruse a avansat în turul 2 al calificărilor de la Roland Garros! Românca a oferit un moment neobișnuit în timpul meciului cu Aubane Droguet

Gabriela Ruse a început în forță meciul cu Aubane Droguet din turul I al calificărilor de la Roland Garros, adjudecându-și primul act cu 6-2! Aubane Droguet, tânăra jucătoare locală în vârstă de 18 ani, i-a dat o replică neașteptată și a trimis duelul în decisiv. Dar Ruse nu a mai lăsat loc pentru dramatism și i-a administrat un „bagel” adversarei, scor final 6-2, 0-6, 6-0. Gabriela a oferit și un moment neobișnuit, desfăcându-și o cutie de Pepsi pe teren.

În turul 2 al calificărilor de la Roland Garros, Gabriela Ruse va disputa un meci mult mai complicat, împotriva Aleksandrei Krunic (Serbia, 212 WTA). Numărul româncelor care au debutat cu victorie în calificările de la Paris a ajuns la 5: Jaqueline Cristian (152 WTA), Monica Niculescu (175 WTA), Gabriela Talabă (210 WTA) și Alexandra Dulgheru (444 WTA) au trecut și ele de primul tur. Irina Bara (121 WTA) debutează marți în calificări, duelându-se cu Jodie Anna Burrage (Marea Britanie, 247 WTA).

Publicat: 25 05. 2021, 17:13
Actualizat: 25 05. 2021, 17:24