Gabriela Ruse, calificare surpriză în sferturile turneului ITF de la Dubai! Duelul cu Kristina Mladenovic a durat numai 25 de minute | VIDEO

Gabriela Ruse (in imagine) reactioneaza in timpul meciului de tenis contra sportivei Ekaterina Alexandrova, din cadrul confruntarii dintre Romania si Rusia din play-off-ul Grupei Mondiale a Fed Cup, disputat in Cluj-Napoca, vineri, 7 februarie 2020. RAUL STEF/MEDIAFAX FOTO

Gabriela Ruse s-a calificat nescontat în sferturile turneului ITF de la Dubai, dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari! Românca a beneficiat de abandonul Kristinei Mladenovic din Franţa, după numai 25 de minute de joc.

Gabriela Ruse (177 WTA) a acces miercuri în sferturile turneului ITF $100.000 Dubai, după ce Kristina Mladenovic (49 WTA), cap de serie numărul 1, s-a retras la scorul de 2-2 din cauza unei accidentări.

Ruse, jucătoare venită din calificări, a trecut nesperat de uşor de favorita principală a competiţiei din Emiratele Arabe Unite! Pentru un loc în semifinale, Gabriela se va duela cu Danka Kovinic (Muntenegru, 77 WTA).

Gabriela Ruse, calificare nescontată în sferturile turneului ITF de la Dubai. Românca a beneficiat de abandonul Kristinei Mladenovic

Gabriela Ruse a eliminat-o pe favorita principală de la Dubai, după un meci încheiat prematur! Doar patru game-uri a jucat reprezentanta României cu Kristina Mladenovic, în optimile de finală, după care franţuzoaica a luat decizia de a se retrage. În cele patru game-uri nu a avut loc niciun break.

Graţie calificării în sferturile de finală, Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec în valoare de 2.573 de dolari! Gabriela se va duela pentru un loc în careul de aşi cu Danka Kovinic! Muntenegreanca a obţinut două victorii convingătoare în primele tururi: 6-1, 6-3 cu Jaqueline Cristian (România, 167 WTA), respectiv 7-6(5), 6-2 cu Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda, 178 WTA).

Sorana Cîrstea luptă şi ea pentru sferturile turneului de 100.000 de dolari

În faza sferturilor de finală de la Dubai poate ajunge şi Sorana Cîrstea (România, 86 WTA)! Sportiva din Târgovişte se duelează miercuri cu Elisabetta Cocciaretto (Italia, 134 WTA). Sori” vine după o victorie superbă reuşită în runda inaugurală, scor 6-2, 6-1 cu Anna Blinkova (Rusia, 60 WTA).

Turneul ITF de la Dubai este unul de încălzire pentru sezonul care urmează în circuitul WTA! În oraşul din Emirate şi-ar putea face apariţia cele mai puternice jucătoare ale lumii, chiar în prima săptămână din 2021. Asta dacă WTA va hotărî să modifice calendarul din cauza situaţiei de la Australian Open.

Publicat: 09 12. 2020, 13:42