Gabriela Ruse e în semifinale la Transylvania Open, după un meci nebun, deși a pierdut un set la zero! Posibil duel românesc în penultimul act | FOTO

Gabriela Ruse (România, 188 WTA) a învins-o pe Emiliana Arango (Columbia, 118 WTA), scor 6-1, 0-6, 6-1, și s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Gabriela Ruse, una dintre cele două românce prezente în sferturi” la Cluj-Napoca, a reușit vineri calificarea în careul de ași! Chiar dacă a pierdut la zero setul secund, Ruse a luptat formidabil în decisiv. Gabi o așteaptă în semifinale pe compatrioata Ana Bogdan (73 WTA), care o înfruntă pe Rebeka Masarova (Spania, 67 WTA), în jurul orei 20:00.

Beneficiară a unui wild card la turneul WTA Transylvania Open de la Cluj-Napoca, Gabriela Ruse a făcut spectacol și s-a calificat în semifinale! Meciul cu Emiliana Arango a fost ca un roller coaster: românca a defilat în primul set, apoi a scăzut nivelul și nu a mai putut lua niciun game în actul secund. Jucătoarea antrenată de Dragoș Dima și Andrei Cociașu și-a regăsit ritmul în setul decisiv și a făcut instrucție cu sportiva din Columbia, scor 6-1, 0-6, 6-1 după o oră și 46 de minute de joc.

Grație calificării în semifinalele Transylvania Open, turneu dotat cu premii în valoare totală de 259.303 de dolari, Ruse și-a asigurat un cec de 11.275 de dolari. De asemenea, Gabriela a făcut un salt uriaș de 44 de locuri în clasamentul WTA, până pe 144 WTA. Ruse o va înfrunta în penultimul act la Cluj-Napoca pe învingătoarea dintre Ana Bogdan și Rebeka Masarova, iar în cealaltă semifinală, Tamara Korpatsch (Germania, 105 WTA) se va duela cu câștigătoarea partidei Eva Lys (Germania, 133 WTA) – Ekaterina Makarova (Rusia, 213 WTA).

Abia realizez ce s-a întâmplat azi. Am fost foarte obosită, iar ea a jucat bine, a alergat mult. N-am cuvinte să explic totul, vreau doar să le mulțumesc celor care m-au susținut și mi-au dat energie. Echipa m-a susținut și la bine și la rău. Vă mulțumesc din tot sufletul și vă aștept și mâine”, a declarat Gabriela Ruse la interviul acordat pe teren, după victoria cu Emiliana Arango. Meciurile din cadrul turneului WTA de la Cluj-Napoca sunt transmise în direct de Pro Arena.

Publicat: 20 10. 2023, 18:33
Actualizat: 20 10. 2023, 18:36