Gabriela Ruse, calificare en fanfare în sferturile turneului WTA de la Hamburg! Câte locuri urcă românca în clasament

Gabriela Ruse (in imagine) reactioneaza in timpul meciului de tenis contra sportivei Ekaterina Alexandrova, din cadrul confruntarii dintre Romania si Rusia din play-off-ul Grupei Mondiale a Fed Cup, disputat in Cluj-Napoca, vineri, 7 februarie 2020. RAUL STEF/MEDIAFAX FOTO

Gabriela Ruse (România, 198 WTA) a obținut o victorie clară, 6-2, 6-2 cu Anna Zaja (Germania, 372 WTA), calificându-se în sferturile turneului WTA 250 de la Hamburg (Germania)!

Gabriela Ruse, jucătoare venită din calificări la Hamburg, a acces joi în primul sfert de finală după doi ani în circuitul WTA! Ruse a făcut instrucție cu jucătoarea locală Anna Zaja, căreia i-a lăsat numai patru game-uri, scor 6-2, 6-2.

Gabriela și-a asigurat un premiu în valoare de 4.677 de euro, dar și 60 de puncte WTA după calificarea în sferturi la Hamburg! Totodată, românca în vârstă de 23 de ani a făcut un salt de 13 locuri în clasamentul live al WTA, până pe poziția 185.

Gabriela Ruse e în sferturile turneului WTA de la Hamburg, după 6-2, 6-2 cu Anna Zaja

Gabriela Ruse s-a calificat en fanfare în sferturile turneului de la Hamburg, după 6-2, 6-2 cu Anna Zaja (30 de ani)! Ruse a prins multă încredere în forțele proprii, întrucât în turul precedent a reușit o surpriză importantă, învingând-o pe Jill Teichmann (Elveția, 55 WTA), scor 7-5, 7-6(1)! În meciul de joi cu Zaja, românca a defilat pe serviciul adversarei, realizând cinci break-uri. Nemțoaica a câștigat un singur game pe serviciul româncei, care s-a impus după o oră și 9 minute. Până la turneul de la Hamburg, Ruse nu mai câștigase niciun meci pe tabloul principal al vreunui concurs WTA în acest sezon.

Gabriela a fost accidentată înaintea sezonului, fracturându-și degetul în timpul unui antrenament. Componenta naționalei de Fed Cup a României s-a recuperat complet, iar în sferturile de finală de la Hamburg va avea o misiune complicată, contra favoritei numărul 4 a competiției, Danielle Collins (SUA, 48 WTA). Americanca a depășit-o în optimi pe Kristina Kucova (Slovacia, 161 WTA), scor 1-6, 6-2, 6-3. Va fi prima întâlnire directă dintre Ruse și Collins în circuitul WTA. Turneul de la Hamburg este dotat cu premii în valoare totală de 189.708 euro, iar campioana va încasa un cec de 23.548 de euro.

Publicat: 08 07. 2021, 18:38
Actualizat: 08 07. 2021, 18:46