Furioasă și iute! Simona Halep s-a instalat pe primul loc al grupei din prima zi, după o performanță rarisimă pentru Turneul Campioanelor

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 1 poze

Simona Halep (România, 2 WTA), favorita principală de la Singapore, a făcut spectacol în meciul de deschidere al Turneului Campioanelor 2015, învingând-o cu scorul de 6-0, 6-3 pe Flavia Pennetta (Italia, 8 WTA). Jocul extraordinar al constănțencei i-a entuziasmat pe cei 12.000 de spectactori, care au asistat la un episod rarisim pentru istoria modernă a turneului. În ultimii 20 de ani, o singură jucătoare a mai câștigat cu 6-0 primul set al competiției la care participă primele opt sportive din WTA (Lindsay Davenport în 2004 – 6-0, 6-1 cu Elena Dementieva).

A câștigat setul cu 6-0 în 24 de minute

Halep a jucat agresiv și în același timp precis în prima manșă, defilând în fața unei italience care în urmă cu două luni cucerea titlul de la US Open (7-6, 6-2 în finală cu Roberta Vinci). Chiar dacă vine din țara unde se fabrică cele mai rapide autoturisme din lume, Flavia a uitat să schimbe vitezele în fața Simonei. Românca în vârstă de 24 de ani a fost iute, dar și furioasă în execuții, atuuri cu care a câștigat primul act în doar 26 de minute, după un „bagel” superb. Simona nu i-a oferit nici măcar o minge de break Flaviei în setul inaugural, demonstrând eficacitate maximă la retur: trei mingi de break convertite, din tot atâtea șanse.

Setul doi, ca o repriză de fotbal spectacol

Halep a menținut ritmul și în setul secund, făcându-și adversara să pară total nepregătită. Suferința Pennettei a mai durat cât o repriză de fotbal, în care o squadra azzura neantrenată încasează gol după gol: 45 de minute pentru 6-3! Jucătoarea antrenată de Darren Cahill a demonstrat că deține și un serviciu de număr doi mondial, câștigând 79% din mingile jucate cu primul serviciu și 82% din punctele în care a servit cu mingea a doua. Dacă cifrele nu sunt de ajuns pentru a descrie consistența Simonei, sportiva și-a autocaracterizat tenisul la final: „Am jucat rapid, inteligent și agresiv”.

Simona Halep beats Flavia Pennetta 6-0, 6-3 in Singapore: „I played fast, I played smart, aggressive.” #WTAFinals pic.twitter.com/RGuzW3fNZ6

Flavia s-a antrenat mai puțin după triumful de la US Open, astfel că ocupă acum ultimul loc al Grupei Roșii. De partea cealaltă, Simona este lider incontestabil, finalista en-titre având un gameaveraj impresionant (12-3) și șanse enorme la calificarea în semifinale. În al doilea meci al grupei, disputat duminică de la ora 13:30, Maria Șarapova (Rusia) a învins-o în trei seturi pe Agnieszka Radwanska (Polonia), scor 4-6, 6-3, 6-4. Principalul criteriu de departajare este setaverajul, iar ierarhia Grupei Roșii arată astfel:

Urmăoarele meciuri din Grupa Roșie vor avea loc marți: Simona Halep vs Maria Șarapova și Agnieszka Radwanska vs Flavia Pennetta.

În ultimii 20 de ani, o singură jucătoare a mai deschis cu 6-0 Turneul Campioanelor. Primele meciuri ale precedentelor 20 de ediții au fost:

• 1995: Conchita Martinez (Spania) – Iva Majoli (Croația): 1-6, 7-5, 6-0.
  • 1996: Martina Hingis (Elveția) – Irina Spîrlea (România): 6-1, 6-2.
  • 1997: Jana Novotna (Cehia) – Conchita Martinez (Spania): 6-4, 6-4.
  • 1998: Martina Hingis (Elveția) – Patty Schnyder (Elveția): 4-6, 6-0, 6-3.
  • 1999: Lindsay Davenport (SUA) – Amelie Mauresmo (Franța): 3-6, 6-3, 6-2.
  • 2000: Elena Dementieva (Rusia) – Lindsay Davenport (SUA): 3-6, 7-6, 6-4.
  • 2001: Lindsay Davenport (SUA) – Amanda Coetzer (Africa de Sud): 6-3, 6-3.
  • 2002: Venus Williams (SUA) – Patty Svhnyder (Elveția): 6-2, 7-6.
  • 2003: Kim Clijsters (Belgia) – Elena Dementieva (Rusia): 6-2, 6-2.