FOTO | Halep, lângă Țiriac, la meciul lui Nadal de la Madrid. Imaginea care exprimă tulburarea Simonei

Simona Halep (2 WTA) nu a plecat încă de la Madrid după ce a fost eliminată, duminică, de Alize Cornet (27 WTA, Franța), scor 7-6, 6-3, în primul tur. Constănțeanca trebuie să mai lucreze la jocul ei de zgură și s-a gândit că e bine să ia lecții pe viu, chiar de la rege suprafeței roșiatice, Rafa Nadal.

Campionul de la Roland Garros a jucat, miercuri seară, în turul doi al turneului dotat cu peste 4 milioane de dolari, în fața americanului Steve Johnson, pe care l-a învins cu scorul de 6-4, 6-3, partidă la care a asistat și Simona. A doua jucătoare a lumii a apărut live pe transmisia partidei distribuite în România de Digisport, alături de patronul turneului, Ion Țiriac.

Halep și Țiriac nu urmăreau pur și simplu acțiunea de pe teren, ci purtau o discuție care, după expresiile fețelor, părea importantă. Cei doi ar avea mai multe motive de îngrijorare. În afară de jocul slab al Simonei din ultimele două meciuri, miercuri au primit o nouă veste proastă: Maria Șarapova (Rusia) a acces în sferturile de finală la Madrid, după 6-2, 4-6, 7-5 cu Caroline Garcia (Franța), și s-a apropiat la două victorii de locul 2 WTA, ocupat în prezent de Halep.

Țiriac se poate declara însă mulțumit după ziua de astăzi, în care Irina Begu (37 WTA), singura româncă rămasă pe tabloul de simplu, a obținut calificarea în sferturile de finală, învingând-o pe Barbora Strycova (23 WTA) cu 6-4, 6-4. Pentru Simona Halep urmează turneul de la Roma, în perioada 11-17 mai, competiție la care s-a oprit în faza optimilor de finală la ediția din 2014.

Publicat: 06 05. 2015, 20:02
Actualizat: 06 05. 2015, 20:05