Florin Mergea și Horia Tecău s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Washington

Tenismenii români Florin Mergea și Horia Tecău au câștigat, miercuri seară, meciul cu dublul american Denis Kudla/Francis Tiafoe, scor 6-3, 6-3, în optimile de finală ale turneului de la Washington, SUA, disputat pe hard și dotat cu premii totale de 1.877.705 de dolari.

Meciul a durat 58 de minute, iar românii nu au oferit nicio oportunitate de break adversarilor. Mergea și Tecău au servit patru ași și au comis trei duble greșeli, pierzând doar două puncte pe primul serviciu. În schimb, Florin și Horia au reușit trei break-uri în meci.

Mergea și Tecău erau considerați favoriți clari înaintea confruntării cu Denis Kudla (23 de ani) și Francis Tiafoe (18 ani), beneficiari ai unui wildcard. Cei doi americani au evoluat pentru prima dată împreună și nu sunt obișnuiți ai turneelor de dublu. Kudla se află pe locul 433 în clasamentul ATP la dublu, în timp ce Tiafoe nu are clasament.

În sferturile de finală ale turneului de la Washington, dublul Florin Mergea/Horia Tecău va juca împotriva perechii Olivier Marach/Fabrice Martin (Austria/Franța). Marach și Martin au un sezon bun la dublu, au disputat 38 de partide împreună, dintre care 25 câștigate, și au în palmares două titluri pe hard în 2016, la Chennai (India) și Delray Beach (SUA).

Pentru continuarea parcursului în cadrul competiției din Statele Unite, Mergea (locul 17 ATP la dublu) și Tecău (11 ATP) și-au asigurat 90 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 13.020 de dolari. Cei doi tenismeni vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Brazilia, care vor avea loc în perioada 5-21 august.