Florin Mergea și Horia Tecău, în formă înainte de JO! Românii i-au bătut pe frații Bryan și s-au calificat în semifinalele la Toronto

Perechea română Florin Mergea/Horia Tecău, cap de serie numărul cinci la turneul de la Toronto (Canada) a câștigat, vineri, scor 6-3, 6-3, partida disputată împotriva fraților Bob și Mike Bryan și s-au calificat în semifinalele competiției dotate cu premii totale de 4,691,730 de dolari.

Partida dintre cele două perechi a durat doar 57 de minute. Mergea și Tecău au început meciul cu un break și s-au distanțat imediat la 2-0. Distanța de două game-uri s-a menținut până în ultimul game, când românii au reușit să câștige din nou contra serviciului și și-au adjudecat primul set, scor 6-3.

Actul secund a fost mai echilibrat. Până în game-ul al șaselea, când Mergea și Tecău au reușit break-ul, iar apoi, niciuna dintre perechi nu a mai făcut pași greșiți. În final, Florin Mergea și Horia Tecău au câștigat și setul doi, cu același scor, 6-3. În semifinale, perechea română va da piept cu învingătorii din meciul Dodig/Melo – Kontinen/ Peers.

Pentru calificarea în semifinalele turneului de la Toronto, Florin Mergea și Horia Tecău vor primi un cec în valoare de 59,510 de dolari și 360 de puncte ATP. Cei doi vor face pereche în proba de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, competiție ce va lua startul pe 5 august.