Filip Jianu, în semifinalele Campionatului European din Cehia

Tenismanul român Filip Jianu s-a calificat în semifinalele Campionatului European U14 de la Plzen (Cehia). Cap de serie numărul 4, valorosul jucător dinamovist a trecut în sferturile de finală de sârbul Mihailo Popovic (favorit nr 10), cu 2-6, 7-5, 6-3. În penultimul act, Filip Jianu îl va întâlni sâmbătă pe spaniolul Nicolas Alvarez Varona (favorit 7). În acest an, cei doi s-au mai întâlnit în turul trei al turneului Petits AS (Tarbes / Franța), atunci când ibericul s-a impus în două seturi, 7-6, 6-1.

Filip Jianu este cel mai bine clasat jucător dintre cei patru rămași în competiție. În cealaltă semifinală se întâlnesc Wojciech Marek (Polonia / 5) și Duje Ajdukovic (Serbia / 8). Până în sferturi, tenismanul dinamovist a trecut pe rând de Admir Kalender (Croația) 7-6, 6-4, Jean Marc Malkowski (Elveția) 6-2, 6-3 și Dawid Tanczala (Polonia) 6-3, 6-1.

Pe tabloul masculin de la Plzen, România a mai fost reprezentată de timișoreanul Nini Dică. Acesta a fost însă învins în turul secund de danezul Sebastian Grundtvig, scor 6-3, 2-6, 6-4. La dublu, perechea Filip Jianu / Nini Dică (favoriți nr 2) a fost învinsă în sferturi de finală de cehii Jiri Lehecka / Andrew Paulson, 3-6, 6-4, 10-8.

Nicolae Frunză, eliminat în sferturi la CE Under 18

În această săptămână sunt în desfășurare și Campionatele Europene U18 (Klosters / Elveția), precum și cele U16 (Moscova / Rusia). La Under 18, cea mai bună evoluție a avut-o Nicolae Frunză, eliminat în sferturile de finală de spaniolul Alvaro Lopez San Martin, scor 7-6, 6-2. În aceeași fază a cedat și perechea română Nicolae Frunză / Bogdan Borza, scor 6-3, 6-7, 12-10, în fața ibericilor Lopez San Martin / Zapata Miralles. Pe tabloul individual feminin, Elena Gabriela Ruse a ajuns până în turul 4, unde a fost eliminată de Magdalena Frech (Polonia), scor 6-0, 6-7, 6-3, iar Jaqueline Cristian s-a oprit în turul 3, învinsă de Nina Potocnik (Slovenia), 6-2, 6-3.

La Europenele U16 de la Moscova, pe tabloul masculin, Vlad Andrei Dancu a pierdut în turul 3 la Constantin Bittoun Kouzmine (Franța), 6-1, 6-0, iar Vincențiu Andrei Dumitrescu s-a oprit un tur mai devreme, în fața finlandezului Emil Ruusuvuori, 6-4, 6-1. La feminin, Mihaela Lorena Mărculescu s-a oprit în turul 4, învinsă de Anastasia Gasanova (Rusia), 6-2, 6-2, iar Ioana Guna s-a oprit în turul doi.

Publicat: 24 07. 2015, 22:57
Actualizat: 24 07. 2015, 22:58