Federer și Nadal au fost eliminați de la Montreal

Elvețianul Roger Federer, numărul 1 mondial, și spaniolul Rafael Nadal, numărul 2 mondial, au fost eliminați la Mastersul de la Montreal, vineri, în sferturile de finală, de francezul Jo Wilfried Tsonga (numărul 7 mondial), respectiv argentinianul Juan Manuel del Potro (numărul 6), informează AFP, citat de Mediafax.

Tsonga a trecut de Federer, cu scorul de 7-6 (7/5), 1-6, 7-6 (7/3), după ce a reușit să revină în setul trei atunci când era condus cu 5-1. Adversarul francezului din semifinale va fi Andy Murray, care a trecut de Nikolai Davidenko (numărul 8), scor 6-2, 6-4. Scoțianul nu a pierdut niciun set în trei meciuri la Montreal.

Argentinianul Del Potro a trecut de Nadal cu scorul de 7-6 (7/5), 6-1, și îl va întâlni în semifinale pe americanul Andy Roddick, pe care l-a învins în urmă cu o săptămână la Washington. Roddick a trecut în sferturi de sârbul Novak Djokovici, scor 6-4, 7-6 (7/4).

Nadal ar putea pierde locul 2 în clasamentul mondial, luni, în favoarea lui Murray.

Publicat: 15 08. 2009, 10:13
Actualizat: 15 08. 2009, 10:14