Federer s-a întors cu victorie după operația la genunchi! Elvețianul a reușit lovitura zilei la Monte Carlo | VIDEO

Roger Federer (34 de ani) a revenit marți în circuit după intervenția chirurgicală suferită la genunchi, în luna februarie, iar elvețianul a început cu dreptul la turneul Masters de la Monte Carlo. Roger, aflat în prezent pe locul 3 ATP, a trecut în turul trei după ce l-a învins pe Guillermo Garcia-Lopez (Spania, 38 ATP), scor 6-3, 6-4.

Zgura nu este suprafața sa preferată, dar câștigătorul a 17 titluri de Grand Slam a făcut spectacol pe centralul de la Monte Carlo. Federer i-a lăsat un singur break spaniolului Garcia-Lopez, la scorul de 5-2 în setul secund, obținând victoria într-o oră și 15 minute. „Magicianul” elvețian a reușit și cea mai spectaculoasă minge a zilei la Monte Carlo, închizând cu reverul un schimb absolut superb.

Fanii lui „Fedex” răsuflă ușurați acum, având în vedere că elvețianul nu mai jucase un meci oficial din 28 ianuarie 2016, în finala de la Australian Open (6-1, 6-2, 3-6, 6-3 pentru Novak Djokovic). În manșa următoare de la Monte Carlo, Roger înfruntă un alt iberic, Roberto Bautista-Agut (17 ATP), într-o partidă programată joi.

Publicat: 13 04. 2016, 12:46
Actualizat: 13 04. 2016, 13:42