Federer, la pământ. Elvețianul a pierdut fără drept de apel la US Open și bifează cel mai slab an din 2002! Nadal, cu emoții în sferturi

Era Federer a apus cu siguranță. După un Wimbledon dezamăgitor, fostul număr unu mondial s-a recunoscut învins prematur și la US Open, acolo unde a pierdut, total neașteptat mai ales prin prisma scorului, în fața capului de serie numărul 19, Tommy Robredo.

Spaniolul a produs una dintre surprizele competiției, așadar, în optimi, eliminându-l pe elvețian, care se impusese de 5 ori la New York, în minimum de seturi: 7-6(3), 6-3, 6-4.

L-am bătut pe cel mai bun jucător din toate timpurile, într-un loc unde ador să joc. Sunt încântat. Am fructificat mingile de break de care am beneficiat, el nu. Aici s-a făcut diferența.„, a spus pentru EuroSport, după partida care a durat doar 2 ore și 24 de minute, ibericul de 31 de ani.

Și statistica îi dă departe lui Robredo, Federer convertind doar 2 dintre cele 16 mingi de break de care a beneficiat. „M-am autodistrus. Am ratat atâtea oportunități și nu am simțit decât în puține momente că sunt cu adevărat în meci. E dezamăgitor. Fără a-i lua din merite lui Tommy, am impresia că m-an bătut singur.„, a explicat după partidă „Swiss Maestro”.

Deținător a 17 turnee de Grand Slam, Federer bifează o nouă performanță negativă odată cu US Openul: este pentru prima oară din 2002 până în prezent când nu bifează într-un sezon măcar o finală a unei competiții de calibru.

De partea cealaltă, Robredo se află pentru prima oară în sferturile unui Grand Slam, deși „bătuse la porțile” ultimilor 8 în 12 rânduri.

10-0 era scorul întâlnirilor directe Federer – Robredo, înainte de disputa de azi-noapte

Nadal a pierdut primul set

Câștigător în 2010 la US Open, Rafael Nadal a avut ceva emoții înainte de a se califica în sferturile turneului de la New York. Pe hârtie, Rafa fusese norocos, adversarul său din optimi, Philipp Kohlschreiber, scutindu-l de o confruntare grea, prin eliminarea în turul anterior a uriașului John Isner.

Dar nici partida cu germanul nu a fost una la îndemână pentru iberic, care a cedat primul său set la Flushing Meadows 2013. S-a terminat 6-7(4), 6-4, 6-3, 6-1 pentru fostul număr 1 mondial, care, pentru un loc în careul de ași va da piept cu Tommy Robredo.

A fost un meci greu, desfășurat în condiții speciale; foarte multă umiditate. Sunt norocos că am trecut mai departe, Philipp a jucat extrem de bine„, a spus „Matadorul” la final.

19 meciuri fără înfrângere (din 19 posibile) are Nadal în 2013 pe hard, suprafață considerată a nu se potrivi atât de bine cu stilul său de joc

10-1 era scorul întâlnirilor directe între Nadal și Kohlschreiber, înainte de partida de azi-noapte

6-0 este avantajul pe care Rafa îl are în istoria confruntărilor directe cu Robredo, cu mențiunea că cei doi nu s-au mai aflat față în față din 2009. Tommy a reușit să câștige un singur set în fața tenismanului născut în Manacor, dar a demonstrat în confruntarea cu Federer că poate răsturna oricând statistica

Rezultatele zilei în competiția masculină

8-Richard Gasquet (Franța) – 10-Milos Raonic (Canada) 6-7(4) 7-6(4) 2-6 7-6(9) 7-5

2-Rafa Nadal (Spania) – 22-Philipp Kohlschreiber (Germania) 6-7(4) 6-4 6-3 6-1

4-David Ferrer (Spania) – 18-Janko Tipsarevic (Serbia) 7-6(2) 3-6 7-5 7-6(3)

19-Tommy Robredo (Spania) – 7-Roger Federer (Elveția) 7-6(3) 6-3 6-4