Fed Express, în sferturi. Roger Federer continuă cursa pentru al 9-lea trofeu, cu o primă victorie în fața unui stângaci la Wimbledon 2018

Roger Federer continuă cursa pentru un al nouălea trofeu la Wimbledon, cu o nouă victorie convingătoare. Elvețianul rămâne de neatins, chiar dacă luni, în Manic Monday, a înfruntat în premieră la această ediție un jucător de mâna stângă.

Principalul favorit al tabloului masculin a deschis partida cu francezul Adrian Mannarino (cap de serie 22) cu un prim set-bliț, de 16 minute, închis cu un emfatic 6-0. Într-un meci încheiat, din nou, cu peste 90% puncte câștigate pe serviciu, Federer a reușit să impresioneze chiar mai mult la retur în manșa inaugurală: Mannarino a câștigat un singur punct pe lansare, mai puțin decât a reușit să smulgă pe retur – acolo unde a reușit chiar, în ultimul joc, să aibă și minge de break.

Mannarino a reușit să opună o rezistență mult mai accentuată în următoarele două seturi. Crucial a fost primul game al manșei secunde, în care a salvat nu mai puțin de patru mingi de break ale lui Federer. Deținătorul trofeului a simțit în ceafă răsuflarea francezului, fiind condus pe tabelă de cinci ori, datorită ordinii în care s-a servit în actul doi. Numărul doi mondial a obținut break-ul decisiv la scorul de 5-5 și a închis manșa cu o tură albă pe serviciu.

Setul trei a fost la fel de echilibrat, Mannarino având chiar și șansa unui break târziu, la 4-3. A irosit însă trei mingi de break, iar Federer l-a pedepsit, dând start unei serii câștigătoare de trei game-uri care l-a și dus, matematic, în sferturile de finală.