FAZA ZILEI la US Open | A încercat „rețeta” surorii sale, dar fără rezultat. Venus Williams a părăsit turneul în turul 2, la finele unui meci pe cinste

Venus Williams a făcut spectacol în turul doi la US Open, pe Louis Armstrong Stadium, într-o zi de miercuri în care ploaia de la New York nu a permis începerea partidelor pe terenurile exterioare la ora stabilită. Cu acoperișul tras deasupra suprafeței de joc, veterana în vârstă de 39 de ani i-a oferit o replică aspră favoritei 5, Elina Svitolina, însă a fost nevoită să se recunoască învinsă în fața mai tinerei sale adversare din Ucraina pentru a doua oară în ultimele trei turnee de Mare Șlem disputate, scor 4-6, 4-6.

• Svitolina s-a calificat pentru al cincilea an consecutiv în turul trei la US Open.

Jucătoarea din Ucraina a reușit break încă din start de meci, însă replica dublei câștigătoare a US Open-ului a devenit din ce în ce mai aspră în special după ce Venus a cerut… o cafea. Tactica folosită cu succes în 2015, la Cupa Hopman, de Serena Williams într-un meci cu Flavia Pennetta pe care americanca l-a câștigat în cele din urmă cu 0-6, 6-3, 6-0, a pompat energie în jocul lui Venus, care a contribuit la unele dintre cele mai frumoase schimburi ale acestei ediții ale turneului din New York. Însă chiar dacă a condus cu 3-0 în start de set doi, Venus nu a rezistat presiunii puse de o Svitolina inspirată, care a pigmentat cu 14 lovituri câștigătoare un joc curat, cu doar 22 de greșeli neforțate – de două ori mai puține decât cele 47 ale americancei. Cea mai mare dintre surorile Williams a pierdut mai departe cinci game-uri la rând, a salvat apoi cinci mingi de meci într-un game pe serviciu maraton, de 15 minute, înainte de a capota, doborâtă de servicii eficiente ale iubitei lui Gael Monfils.

Publicat: 29 08. 2019, 00:31
Actualizat: 29 08. 2019, 00:32